Description
Protection relays for electric motors up to 840A. Assembled directly to the contactors or to an individual base. Trigger classification 10.
| Reference | RW407 |
|---|---|
| Number of poles | 3 poles |
| Current range | 400-600 A |
Attributes
| Reference | RW407 |
|---|---|
| Number of poles | 3 poles |
| Mounting configuration | 2D |
| Rated insulation voltage Ui | 1000 V |
| Rated insulation voltage Ui (acc. to UL) | 600 V |
| Rated impulse withstand voltage Uimp | 8 kV |
| Rated operational frequency | 50/60Hz |
| Suitable for use with DC loads | No |
| Maximum operating frequency | 15 ops./h |
| Degree of protection - main terminals | IP00 |
| Degree of protection - auxiliary terminals | IP20 |
| Current range | 400-600 A |
| Max. Fuse (type 2 coordination) | 1000gL/gG |
| Short circuit protection with fuses (gL/gG) | 6gL/gG |
| Height | 150 mm / 5.91 in |
| Width | 265 mm / 10.4 in |
| Depth | 185 mm / 7.28 in |
| Gross weight | 3,435 kg / 7.57 lb |
Downloads
- Product Line WEG Automation
- Automation Drives and Controls
- Automation Line Card
- Thermal Overload Relays RW
- Product Profile WEG Automation
- USA Linecard 2020
- Industrial Refrigeration Control Products - Standard Control Solutions for Industrial Refrigeration
- Industrial Refrigeration Control Solutions - Multiple Motor Control Panel for Industrial Refrigeration Process Management
- Thermal Overload Relays - RW Series - Bi-Metallic
- Thermal Overload Relays - RW Series


