Description
| Panel type | Across the line |
|---|---|
| Horsepower (HP) | 3 HP |
| Main voltage | 575 V |
| Bypass type | None |
| Control options | Start Pushbotton and Stop Pushbutton |
| Enclosure rating | Type 7/9 |
Attributes
| Series | EXWX-M |
|---|---|
| Panel type | Across the line |
| Horsepower (HP) | 3 HP |
| Enclosure type | Wall mount |
| Thermal Managment | None |
| General enclosure options | None |
| Main voltage | 575 V |
| Control Voltage | Not applicable |
| Frequency | 60 Hz |
| SCCR rating | 10 kAIC |
| Disconnect switch type | None |
| Bypass type | None |
| Control power transformer | No transformer required |
| Reactor/Filter | None |
| Communication | None |
| Control options | Start Pushbotton and Stop Pushbutton |
| Enclosure rating | Type 7/9 |
| Nominal height | 247.65 mm / 9.75 in |
| Nominal width | 184.15 mm / 7.25 in |
| Nominal depth | 169.16 mm / 6.66 in |
| Certification | UL/cUL |


