Description
| Panel type | Across the line |
|---|---|
| Horsepower (HP) | 7.5 HP |
| Main voltage | 460 V |
| Bypass type | None |
| Control options | Hand/OFF/Auto Selector Switch |
| Enclosure rating | Type 4/12 |
Attributes
| Series | ESWF |
|---|---|
| Panel type | Across the line |
| Horsepower (HP) | 7.5 HP |
| Enclosure type | Wall mount |
| Thermal Managment | None |
| General enclosure options | None |
| Main voltage | 460 V |
| Control Voltage | 120 V |
| Frequency | 60 Hz |
| SCCR rating | 5 kAIC |
| Disconnect switch type | Circuit Breaker rotary handle disconnect |
| Bypass type | None |
| Control power transformer | 100 VA - Open |
| Reactor/Filter | None |
| Communication | None |
| Control options | Hand/OFF/Auto Selector Switch |
| Enclosure rating | Type 4/12 |
| Nominal width | 304.8 mm / 12.0 in |
| Nominal depth | 203.2 mm / 8.0 in |
| Certification | UL |


