Description
WEG offers versatile UL508A ESWC series combination starters with solid-state overloads for motor starting and control. These full voltage non-reversing combination starters are available up to 250HP at 460VAC (300A) with control power transformers for three-phase applications.
| Panel type | Across the line |
|---|---|
| Horsepower (HP) | 60/60/150 HP |
| Main voltage | 208/230/460 V |
| Bypass type | None |
| Control options | Start Pushbutton, Stop Pushbutton, Hand/OFF/Auto Selector Switch and Reset Pushbutton |
| Enclosure rating | Type 3R/4/12 |
Attributes
| Series | ESWC |
|---|---|
| Panel type | Across the line |
| Horsepower (HP) | 60/60/150 HP |
| Enclosure type | Wall mount |
| Thermal Managment | None |
| General enclosure options | None |
| Main voltage | 208/230/460 V |
| Control Voltage | 120 V |
| Frequency | 60 Hz |
| SCCR rating | 5 kAIC |
| Disconnect switch type | Circuit Breaker rotary handle disconnect |
| Bypass type | None |
| Control power transformer | 100 VA - Open |
| Reactor/Filter | None |
| Communication | None |
| Control options | Start Pushbutton, Stop Pushbutton, Hand/OFF/Auto Selector Switch and Reset Pushbutton |
| Enclosure rating | Type 3R/4/12 |
| Nominal height | 800.0 mm / 31.5 in |
| Nominal width | 600.0 mm / 23.6 in |
| Nominal depth | 300.0 mm / 11.8 in |
| Certification | UL |


