Description
The W22Xdb line is an evolution in the market of classified area products offering high efficiency levels, energy saving, low operational costs, extended lifetime, low maintenance and assured safety.
| Standard | IEC 60034-1 |
|---|---|
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380-400-415/660-690//460 V |
| Number of poles | 2 |
| Degree of Protection | IP56 |
| Synchronous speed | 3000 rpm |
| Output rating | 250 kW |
| Mounting | B3T |
| Flange | Without |
| Terminal box¹ | Top |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Electric Motors
| Frame | 355M/L |
|---|---|
| Output | 250 kW (340 HP) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2980 rpm |
| Slip | 0.67 % |
| Rated voltage | 380/660 V |
| Rated current | 424/244 A |
| L. R. Amperes | 3307/1904 A |
| LRC | 7.8 |
| No load current | 78.0/44.9 A |
| Rated torque | 591 ft.lb |
| Locked rotor torque | 150 % |
| Breakdown torque | 229 % |
| Locked rotor time | 117s (cold) 65s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 115 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP56 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 80.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 4568 lb |
Efficiency
| 50% | 95.5 |
|---|---|
| 75% | 96.3 |
| 100% | 96.4 |
Power factor
| 50% | 0.89 |
|---|---|
| 75% | 0.92 |
| 100% | 0.93 |
Electric Motors
| Frame | 355M/L |
|---|---|
| Output | 250 kW (340 HP) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2985 rpm |
| Slip | 0.50 % |
| Rated voltage | 400/690 V |
| Rated current | 415/241 A |
| L. R. Amperes | 3279/1901 A |
| LRC | 7.9 |
| No load current | 83.0/48.1 A |
| Rated torque | 590 ft.lb |
| Locked rotor torque | 220 % |
| Breakdown torque | 280 % |
| Locked rotor time | 36s (cold) 20s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 115 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP56 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 80.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 4568 lb |
Efficiency
| 50% | 95.2 |
|---|---|
| 75% | 95.6 |
| 100% | 95.6 |
Power factor
| 50% | 0.86 |
|---|---|
| 75% | 0.89 |
| 100% | 0.91 |
Electric Motors
| Frame | 355M/L |
|---|---|
| Output | 250 kW (340 HP) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2985 rpm |
| Slip | 0.50 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 392 A |
| L. R. Amperes | 3058 A |
| LRC | 7.8 |
| No load current | 88.0 A |
| Rated torque | 590 ft.lb |
| Locked rotor torque | 190 % |
| Breakdown torque | 270 % |
| Locked rotor time | 117s (cold) 65s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 115 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP56 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 80.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 4568 lb |
Efficiency
| 50% | 95.4 |
|---|---|
| 75% | 96.3 |
| 100% | 96.4 |
Power factor
| 50% | 0.86 |
|---|---|
| 75% | 0.91 |
| 100% | 0.92 |
Electric Motors
| Frame | 355M/L |
|---|---|
| Output | 250 kW (340 HP) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 3580 rpm |
| Slip | 0.56 % |
| Rated voltage | 460 V |
| Rated current | 355 A |
| L. R. Amperes | 3053 A |
| LRC | 8.6 |
| No load current | 80.0 A |
| Rated torque | 492 ft.lb |
| Locked rotor torque | 200 % |
| Breakdown torque | 280 % |
| Locked rotor time | 117s (cold) 65s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 115 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP56 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 84.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 4568 lb |
Efficiency
| 50% | 94.5 |
|---|---|
| 75% | 95.8 |
| 100% | 96.2 |
Power factor
| 50% | 0.84 |
|---|---|
| 75% | 0.91 |
| 100% | 0.92 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Constant Resin Flow |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Space Heater Voltage | 200 - 240 V |
| Main terminal box hole | 2xM63x1,5 |
| Terminal Block | BMC - 6 pins |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | SAE 4140 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 205P (ISO 12944 - C4) |
| Grounding Lugs | Double |
| Fan Cover material | Cast Iron |
| Tropicalized Painting | Without |
| Joints Seal | Lumomoly |
| Fan material | Aluminum |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Winding thermal protection | Thermistor - 2 wires 1 per phase 150°C |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 6 |


