Description
The W22Xec motor offer safety and reliability for operation in a great variety of applications that require a non-incendive motor (Zone 2). It provides safety and complies with efficiency level specified by IEC 60034-30-1. It meets the requirements of installations where the flammable mixture is not often present, but may present risks.
| Standard | IEC 60034-1 |
|---|---|
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380-400-415/660-690//460 V |
| Number of poles | 2 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 3000 rpm |
| Output rating | 150 kW |
| Mounting | B3T |
| Flange | Without |
| Terminal box¹ | Top |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Electric Motors
| Frame | 315S/M |
|---|---|
| Output | 150 kW (200 HP) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2976 rpm |
| Slip | 0.80 % |
| Rated voltage | 380/660 V |
| Rated current | 265/153 A |
| L. R. Amperes | 1855/1068 A |
| LRC | 7.0 |
| No load current | 65.0/37.4 A |
| Rated torque | 355 ft.lb |
| Locked rotor torque | 200 % |
| Breakdown torque | 270 % |
| Locked rotor time | 36s (cold) 20s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 51.8 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 77.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 2315 lb |
Efficiency
| 50% | 95.0 |
|---|---|
| 75% | 95.6 |
| 100% | 95.6 |
Power factor
| 50% | 0.83 |
|---|---|
| 75% | 0.88 |
| 100% | 0.90 |
Electric Motors
| Frame | 315S/M |
|---|---|
| Output | 150 kW (200 HP) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2979 rpm |
| Slip | 0.70 % |
| Rated voltage | 400/690 V |
| Rated current | 254/147 A |
| L. R. Amperes | 1981/1149 A |
| LRC | 7.8 |
| No load current | 70.0/40.6 A |
| Rated torque | 355 ft.lb |
| Locked rotor torque | 229 % |
| Breakdown torque | 300 % |
| Locked rotor time | 36s (cold) 20s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 51.8 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 77.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 2315 lb |
Efficiency
| 50% | 95.0 |
|---|---|
| 75% | 95.6 |
| 100% | 95.6 |
Power factor
| 50% | 0.80 |
|---|---|
| 75% | 0.86 |
| 100% | 0.89 |
Electric Motors
| Frame | 315S/M |
|---|---|
| Output | 150 kW (200 HP) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2981 rpm |
| Slip | 0.63 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 245 A |
| L. R. Amperes | 1960 A |
| LRC | 8.0 |
| No load current | 75.0 A |
| Rated torque | 355 ft.lb |
| Locked rotor torque | 240 % |
| Breakdown torque | 330 % |
| Locked rotor time | 36s (cold) 20s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 51.8 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 77.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 2315 lb |
Efficiency
| 50% | 94.3 |
|---|---|
| 75% | 95.3 |
| 100% | 95.6 |
Power factor
| 50% | 0.78 |
|---|---|
| 75% | 0.85 |
| 100% | 0.89 |
Electric Motors
| Frame | 315S/M |
|---|---|
| Output | 150 kW (200 HP) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 3581 rpm |
| Slip | 0.53 % |
| Rated voltage | 460 V |
| Rated current | 222 A |
| L. R. Amperes | 1820 A |
| LRC | 8.2 |
| No load current | 65.0 A |
| Rated torque | 295 ft.lb |
| Locked rotor torque | 250 % |
| Breakdown torque | 340 % |
| Locked rotor time | 36s (cold) 20s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 51.8 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 81.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 2315 lb |
Efficiency
| 50% | 93.5 |
|---|---|
| 75% | 95.0 |
| 100% | 95.4 |
Power factor
| 50% | 0.79 |
|---|---|
| 75% | 0.86 |
| 100% | 0.89 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Constant Resin Flow |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | 2xM63x1,5 |
| Terminal Block | BMC - 6 pins |
| Shaft Locking Device | Without |
| Drain | Rubber, automatic |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 205P (ISO 12944 - C3) |
| Grounding Lugs | Double |
| Fan Cover material | Cast Iron |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Conductive Plastic |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Winding thermal protection | Thermistor - 2 wires 1 per phase 140°C Thermistor - 2 wires 1 per phase 155°C |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 6 |


