Description
| Standard | IEC 60034-1 |
|---|---|
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380-400-415/660-690//460 V |
| Number of poles | 4 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 1500 rpm |
| Output rating | 90 kW |
| Mounting | B3T |
| Flange | Without |
| Terminal box¹ | Top |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Electric Motors
| Frame | 280S/M |
|---|---|
| Output | 90 kW (125 HP) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1484 rpm |
| Slip | 1.07 % |
| Rated voltage | 380/660 V |
| Rated current | 170/97.9 A |
| L. R. Amperes | 1190/685 A |
| LRC | 7.0 |
| No load current | 52.5/30.2 A |
| Rated torque | 427 ft.lb |
| Locked rotor torque | 190 % |
| Breakdown torque | 229 % |
| Locked rotor time | 41s (cold) 23s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 44.6 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 71.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1558 lb |
Efficiency
| 50% | 94.4 |
|---|---|
| 75% | 94.7 |
| 100% | 94.5 |
Power factor
| 50% | 0.76 |
|---|---|
| 75% | 0.82 |
| 100% | 0.85 |
Electric Motors
| Frame | 280S/M |
|---|---|
| Output | 90 kW (125 HP) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1486 rpm |
| Slip | 0.93 % |
| Rated voltage | 400/690 V |
| Rated current | 163/94.5 A |
| L. R. Amperes | 1223/709 A |
| LRC | 7.5 |
| No load current | 58.8/34.1 A |
| Rated torque | 427 ft.lb |
| Locked rotor torque | 220 % |
| Breakdown torque | 260 % |
| Locked rotor time | 39s (cold) 22s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 44.6 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 71.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1558 lb |
Efficiency
| 50% | 94.1 |
|---|---|
| 75% | 94.7 |
| 100% | 94.7 |
Power factor
| 50% | 0.72 |
|---|---|
| 75% | 0.80 |
| 100% | 0.84 |
Electric Motors
| Frame | 280S/M |
|---|---|
| Output | 90 kW (125 HP) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1487 rpm |
| Slip | 0.87 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 161 A |
| L. R. Amperes | 1288 A |
| LRC | 8.0 |
| No load current | 64.3 A |
| Rated torque | 427 ft.lb |
| Locked rotor torque | 240 % |
| Breakdown torque | 290 % |
| Locked rotor time | 36s (cold) 20s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 44.6 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 71.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1558 lb |
Efficiency
| 50% | 93.8 |
|---|---|
| 75% | 94.6 |
| 100% | 94.7 |
Power factor
| 50% | 0.69 |
|---|---|
| 75% | 0.78 |
| 100% | 0.82 |
Electric Motors
| Frame | 280S/M |
|---|---|
| Output | 90 kW (125 HP) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1788 rpm |
| Slip | 0.67 % |
| Rated voltage | 460 V |
| Rated current | 144 A |
| L. R. Amperes | 1224 A |
| LRC | 8.5 |
| No load current | 53.4 A |
| Rated torque | 355 ft.lb |
| Locked rotor torque | 250 % |
| Breakdown torque | 300 % |
| Locked rotor time | 48s (cold) 27s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 44.6 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 74.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1558 lb |
Efficiency
| 50% | 93.0 |
|---|---|
| 75% | 94.1 |
| 100% | 94.5 |
Power factor
| 50% | 0.72 |
|---|---|
| 75% | 0.80 |
| 100% | 0.83 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Constant Resin Flow |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | 2xM63x1,5 |
| Terminal Block | BMC - 6 pins |
| Shaft Locking Device | Without |
| Drain | Rubber, automatic |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 205P (ISO 12944 - C3) |
| Grounding Lugs | Double |
| Fan Cover material | Cast Iron |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Conductive Plastic |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Winding thermal protection | Thermistor - 2 wires 1 per phase 140°C Thermistor - 2 wires 1 per phase 155°C |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 6 |


