Description
| Standard | IEC 60034-1 |
|---|---|
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380-400-415/660-690//460 V |
| Number of poles | 2 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 3000 rpm |
| Output rating | 45 kW |
| Mounting | B3T |
| Flange | Without |
| Terminal box¹ | Top |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Electric Motors
| Frame | 225S/M |
|---|---|
| Output | 45 kW (60 HP) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2965 rpm |
| Slip | 1.17 % |
| Rated voltage | 380/660 V |
| Rated current | 84.6/48.7 A |
| L. R. Amperes | 651/375 A |
| LRC | 7.7 |
| No load current | 33.0/19.0 A |
| Rated torque | 107 ft.lb |
| Locked rotor torque | 260 % |
| Breakdown torque | 320 % |
| Locked rotor time | 23s (cold) 13s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 6.79 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 74.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 816 lb |
Efficiency
| 50% | 93.0 |
|---|---|
| 75% | 93.8 |
| 100% | 94.0 |
Power factor
| 50% | 0.71 |
|---|---|
| 75% | 0.81 |
| 100% | 0.86 |
Electric Motors
| Frame | 225S/M |
|---|---|
| Output | 45 kW (60 HP) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2970 rpm |
| Slip | 1.00 % |
| Rated voltage | 400/690 V |
| Rated current | 83.3/48.3 A |
| L. R. Amperes | 691/401 A |
| LRC | 8.3 |
| No load current | 38.0/22.0 A |
| Rated torque | 107 ft.lb |
| Locked rotor torque | 290 % |
| Breakdown torque | 380 % |
| Locked rotor time | 23s (cold) 13s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 6.79 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 74.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 816 lb |
Efficiency
| 50% | 92.0 |
|---|---|
| 75% | 93.0 |
| 100% | 94.0 |
Power factor
| 50% | 0.65 |
|---|---|
| 75% | 0.78 |
| 100% | 0.83 |
Electric Motors
| Frame | 225S/M |
|---|---|
| Output | 45 kW (60 HP) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2970 rpm |
| Slip | 1.00 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 83.3 A |
| L. R. Amperes | 741 A |
| LRC | 8.9 |
| No load current | 42.0 A |
| Rated torque | 107 ft.lb |
| Locked rotor torque | 320 % |
| Breakdown torque | 409 % |
| Locked rotor time | 21s (cold) 12s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 6.79 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 74.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 816 lb |
Efficiency
| 50% | 92.0 |
|---|---|
| 75% | 93.0 |
| 100% | 94.0 |
Power factor
| 50% | 0.60 |
|---|---|
| 75% | 0.74 |
| 100% | 0.80 |
Electric Motors
| Frame | 225S/M |
|---|---|
| Output | 45 kW (60 HP) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 3575 rpm |
| Slip | 0.69 % |
| Rated voltage | 460 V |
| Rated current | 73.6 A |
| L. R. Amperes | 670 A |
| LRC | 9.1 |
| No load current | 34.0 A |
| Rated torque | 88.7 ft.lb |
| Locked rotor torque | 320 % |
| Breakdown torque | 430 % |
| Locked rotor time | 23s (cold) 13s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 6.79 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 79.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 816 lb |
Efficiency
| 50% | 91.5 |
|---|---|
| 75% | 93.6 |
| 100% | 93.6 |
Power factor
| 50% | 0.66 |
|---|---|
| 75% | 0.77 |
| 100% | 0.82 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Constant Resin Flow |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | 2xM50x1,5 |
| Terminal Block | BMC - 6 pins |
| Shaft Locking Device | Without |
| Drain | Rubber, automatic |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 205P (ISO 12944 - C3) |
| Grounding Lugs | Double |
| Fan Cover material | Cast Iron |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Conductive Plastic |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Winding thermal protection | Thermistor - 2 wires 1 per phase 140°C Thermistor - 2 wires 1 per phase 155°C |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 6 |
Downloads
- WEG IEC Motors - General Purpose and ATEX/IECEx
- US100 Standard Catalog IEC, TruMetric and Atex Motors Section
- US100 Standard Stock Catalog Complete
- US100 Standard Catalog Single Phase and Three Phase General Purpose Motors
- US100 Standard Catalog Super Premium and Explosion Proof Sections
- US100 Electrical and Mechanical Data


