Description
The W22Xec motor offer safety and reliability for operation in a great variety of applications that require a non-incendive motor (Zone 2). It provides safety and complies with efficiency level specified by IEC 60034-30-1. It meets the requirements of installations where the flammable mixture is not often present, but may present risks.
| Standard | IEC 60034-1 |
|---|---|
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380-400-415/660-690//460 V |
| Number of poles | 4 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 1500 rpm |
| Output rating | 37 kW |
| Mounting | B3T |
| Flange | Without |
| Terminal box¹ | Top |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Electric Motors
| Frame | 225S/M |
|---|---|
| Output | 37 kW (50 HP) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1478 rpm |
| Slip | 1.47 % |
| Rated voltage | 380/660 V |
| Rated current | 71.3/41.1 A |
| L. R. Amperes | 528/304 A |
| LRC | 7.4 |
| No load current | 30.0/17.3 A |
| Rated torque | 176 ft.lb |
| Locked rotor torque | 250 % |
| Breakdown torque | 290 % |
| Locked rotor time | 23s (cold) 13s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 12.3 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 63.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 788 lb |
Efficiency
| 50% | 93.0 |
|---|---|
| 75% | 93.9 |
| 100% | 93.9 |
Power factor
| 50% | 0.69 |
|---|---|
| 75% | 0.79 |
| 100% | 0.84 |
Electric Motors
| Frame | 225S/M |
|---|---|
| Output | 37 kW (50 HP) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1480 rpm |
| Slip | 1.33 % |
| Rated voltage | 400/690 V |
| Rated current | 69.4/40.2 A |
| L. R. Amperes | 534/310 A |
| LRC | 7.7 |
| No load current | 33.0/19.1 A |
| Rated torque | 176 ft.lb |
| Locked rotor torque | 280 % |
| Breakdown torque | 330 % |
| Locked rotor time | 23s (cold) 13s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 12.3 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 63.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 788 lb |
Efficiency
| 50% | 93.0 |
|---|---|
| 75% | 93.9 |
| 100% | 93.9 |
Power factor
| 50% | 0.65 |
|---|---|
| 75% | 0.76 |
| 100% | 0.82 |
Electric Motors
| Frame | 225S/M |
|---|---|
| Output | 37 kW (50 HP) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1482 rpm |
| Slip | 1.20 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 68.5 A |
| L. R. Amperes | 548 A |
| LRC | 8.0 |
| No load current | 36.0 A |
| Rated torque | 176 ft.lb |
| Locked rotor torque | 310 % |
| Breakdown torque | 360 % |
| Locked rotor time | 23s (cold) 13s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 12.3 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 63.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 788 lb |
Efficiency
| 50% | 92.5 |
|---|---|
| 75% | 93.5 |
| 100% | 93.9 |
Power factor
| 50% | 0.61 |
|---|---|
| 75% | 0.73 |
| 100% | 0.80 |
Electric Motors
| Frame | 225S/M |
|---|---|
| Output | 37 kW (50 HP) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1782 rpm |
| Slip | 1.00 % |
| Rated voltage | 460 V |
| Rated current | 60.7 A |
| L. R. Amperes | 522 A |
| LRC | 8.6 |
| No load current | 31.0 A |
| Rated torque | 146 ft.lb |
| Locked rotor torque | 310 % |
| Breakdown torque | 370 % |
| Locked rotor time | 23s (cold) 13s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 12.3 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 67.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 788 lb |
Efficiency
| 50% | 92.6 |
|---|---|
| 75% | 94.0 |
| 100% | 94.5 |
Power factor
| 50% | 0.63 |
|---|---|
| 75% | 0.75 |
| 100% | 0.81 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Constant Resin Flow |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | 2xM50x1,5 |
| Terminal Block | BMC - 6 pins |
| Shaft Locking Device | Without |
| Drain | Rubber, automatic |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 205P (ISO 12944 - C3) |
| Grounding Lugs | Double |
| Fan Cover material | Cast Iron |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Conductive Plastic |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Winding thermal protection | Thermistor - 2 wires 1 per phase 140°C Thermistor - 2 wires 1 per phase 155°C |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 6 |


