Description
| Standard | IEC 60034-1 |
|---|---|
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380-400-415/660-690//460 V |
| Number of poles | 2 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 3000 rpm |
| Output rating | 30 kW |
| Mounting | B3T |
| Flange | Without |
| Terminal box¹ | Top |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Electric Motors
| Frame | 200L |
|---|---|
| Output | 30 kW (40 HP) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2955 rpm |
| Slip | 1.50 % |
| Rated voltage | 380/660 V |
| Rated current | 55.9/32.2 A |
| L. R. Amperes | 363/209 A |
| LRC | 6.5 |
| No load current | 16.0/9.21 A |
| Rated torque | 71.6 ft.lb |
| Locked rotor torque | 240 % |
| Breakdown torque | 240 % |
| Locked rotor time | 28s (cold) 16s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 4.04 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 72.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 504 lb |
Efficiency
| 50% | 92.7 |
|---|---|
| 75% | 92.9 |
| 100% | 92.6 |
Power factor
| 50% | 0.79 |
|---|---|
| 75% | 0.85 |
| 100% | 0.88 |
Electric Motors
| Frame | 200L |
|---|---|
| Output | 30 kW (40 HP) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2965 rpm |
| Slip | 1.17 % |
| Rated voltage | 400/690 V |
| Rated current | 53.6/31.1 A |
| L. R. Amperes | 364/211 A |
| LRC | 6.8 |
| No load current | 18.0/10.4 A |
| Rated torque | 71.3 ft.lb |
| Locked rotor torque | 270 % |
| Breakdown torque | 270 % |
| Locked rotor time | 28s (cold) 16s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 4.04 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 72.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 504 lb |
Efficiency
| 50% | 92.5 |
|---|---|
| 75% | 93.0 |
| 100% | 92.9 |
Power factor
| 50% | 0.75 |
|---|---|
| 75% | 0.83 |
| 100% | 0.87 |
Electric Motors
| Frame | 200L |
|---|---|
| Output | 30 kW (40 HP) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2965 rpm |
| Slip | 1.17 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 52.2 A |
| L. R. Amperes | 371 A |
| LRC | 7.1 |
| No load current | 18.0 A |
| Rated torque | 71.3 ft.lb |
| Locked rotor torque | 290 % |
| Breakdown torque | 290 % |
| Locked rotor time | 27s (cold) 15s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 4.04 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 72.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 504 lb |
Efficiency
| 50% | 92.3 |
|---|---|
| 75% | 93.0 |
| 100% | 93.0 |
Power factor
| 50% | 0.71 |
|---|---|
| 75% | 0.81 |
| 100% | 0.86 |
Electric Motors
| Frame | 200L |
|---|---|
| Output | 30 kW (40 HP) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 3570 rpm |
| Slip | 0.83 % |
| Rated voltage | 460 V |
| Rated current | 47.1 A |
| L. R. Amperes | 363 A |
| LRC | 7.7 |
| No load current | 16.3 A |
| Rated torque | 59.2 ft.lb |
| Locked rotor torque | 310 % |
| Breakdown torque | 300 % |
| Locked rotor time | 36s (cold) 20s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 4.04 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 76.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 504 lb |
Efficiency
| 50% | 91.7 |
|---|---|
| 75% | 92.4 |
| 100% | 93.0 |
Power factor
| 50% | 0.73 |
|---|---|
| 75% | 0.82 |
| 100% | 0.86 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | 2xM50x1,5 |
| Terminal Block | BMC - 6 pins |
| Shaft Locking Device | Without |
| Drain | Rubber, automatic |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 205P (ISO 12944 - C3) |
| Grounding Lugs | Double |
| Fan Cover material | Cast Iron |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Conductive Plastic |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Winding thermal protection | Thermistor - 2 wires 1 per phase 140°C Thermistor - 2 wires 1 per phase 155°C |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 6 |


