Description
The W22Xdb line is an evolution in the market of classified area products offering high efficiency levels, energy saving, low operational costs, extended lifetime, low maintenance and assured safety.
| Standard | IEC 60034-1 |
|---|---|
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380-400-415/660-690//460 V |
| Number of poles | 6 |
| Degree of Protection | IP56 |
| Synchronous speed | 1000 rpm |
| Output rating | 4 kW |
| Mounting | B3T |
| Flange | Without |
| Terminal box¹ | Top |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Electric Motors
| Frame | 132S/M |
|---|---|
| Output | 4 kW (5.5 HP) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 960 rpm |
| Slip | 4.00 % |
| Rated voltage | 380/660 V |
| Rated current | 9.71/5.59 A |
| L. R. Amperes | 53.4/30.7 A |
| LRC | 5.5 |
| No load current | 4.70/2.71 A |
| Rated torque | 29.4 ft.lb |
| Locked rotor torque | 170 % |
| Breakdown torque | 200 % |
| Locked rotor time | 37s (cold) 21s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 1.07 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP56 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 53.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 234 lb |
Efficiency
| 50% | 84.9 |
|---|---|
| 75% | 85.0 |
| 100% | 84.6 |
Power factor
| 50% | 0.55 |
|---|---|
| 75% | 0.68 |
| 100% | 0.74 |
Electric Motors
| Frame | 132S/M |
|---|---|
| Output | 4 kW (5.5 HP) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 965 rpm |
| Slip | 3.50 % |
| Rated voltage | 400/690 V |
| Rated current | 9.46/5.48 A |
| L. R. Amperes | 56.8/32.9 A |
| LRC | 6.0 |
| No load current | 5.20/3.01 A |
| Rated torque | 29.2 ft.lb |
| Locked rotor torque | 200 % |
| Breakdown torque | 229 % |
| Locked rotor time | 37s (cold) 21s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 1.07 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP56 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 53.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 234 lb |
Efficiency
| 50% | 84.0 |
|---|---|
| 75% | 84.8 |
| 100% | 84.8 |
Power factor
| 50% | 0.51 |
|---|---|
| 75% | 0.64 |
| 100% | 0.72 |
Electric Motors
| Frame | 132S/M |
|---|---|
| Output | 4 kW (5.5 HP) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 970 rpm |
| Slip | 3.00 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 9.50 A |
| L. R. Amperes | 61.7 A |
| LRC | 6.5 |
| No load current | 5.70 A |
| Rated torque | 29.1 ft.lb |
| Locked rotor torque | 220 % |
| Breakdown torque | 250 % |
| Locked rotor time | 37s (cold) 21s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 1.07 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP56 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 53.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 234 lb |
Efficiency
| 50% | 83.0 |
|---|---|
| 75% | 84.4 |
| 100% | 84.9 |
Power factor
| 50% | 0.47 |
|---|---|
| 75% | 0.61 |
| 100% | 0.69 |
Electric Motors
| Frame | 132S/M |
|---|---|
| Output | 4 kW (5.5 HP) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1170 rpm |
| Slip | 2.50 % |
| Rated voltage | 460 V |
| Rated current | 8.32 A |
| L. R. Amperes | 62.4 A |
| LRC | 7.5 |
| No load current | 4.90 A |
| Rated torque | 24.1 ft.lb |
| Locked rotor torque | 220 % |
| Breakdown torque | 290 % |
| Locked rotor time | 37s (cold) 21s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 1.07 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP56 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 55.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 234 lb |
Efficiency
| 50% | 84.0 |
|---|---|
| 75% | 86.5 |
| 100% | 87.5 |
Power factor
| 50% | 0.48 |
|---|---|
| 75% | 0.61 |
| 100% | 0.69 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Space Heater Voltage | 200 - 240 V |
| Main terminal box hole | M32x1,5 |
| Terminal Block | BMC - 6 pins |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 205P (ISO 12944 - C4) |
| Grounding Lugs | Double |
| Fan Cover material | Cast Iron |
| Tropicalized Painting | Without |
| Joints Seal | Lumomoly |
| Fan material | Aluminum |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Winding thermal protection | Thermistor - 2 wires 1 per phase 150°C |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 6 |


