Description
| Standard | IEC 60034-1 |
|---|---|
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220-230-240/380-400-415//460 V |
| Number of poles | 4 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 1500 rpm |
| Output rating | 2.2 kW |
| Mounting | B3T |
| Flange | Without |
| Terminal box¹ | Top |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Electric Motors
| Frame | 100L |
|---|---|
| Output | 2.2 kW (3 HP) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1430 rpm |
| Slip | 4.67 % |
| Rated voltage | 220/380 V |
| Rated current | 8.46/4.90 A |
| L. R. Amperes | 55.0/31.9 A |
| LRC | 6.5 |
| No load current | 4.49/2.60 A |
| Rated torque | 10.8 ft.lb |
| Locked rotor torque | 250 % |
| Breakdown torque | 260 % |
| Locked rotor time | 19s (cold) 11s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 0.2485 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 53.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 73.3 lb |
Efficiency
| 50% | 83.5 |
|---|---|
| 75% | 84.3 |
| 100% | 84.3 |
Power factor
| 50% | 0.59 |
|---|---|
| 75% | 0.73 |
| 100% | 0.81 |
Electric Motors
| Frame | 100L |
|---|---|
| Output | 2.2 kW (3 HP) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1440 rpm |
| Slip | 4.00 % |
| Rated voltage | 230/400 V |
| Rated current | 8.38/4.82 A |
| L. R. Amperes | 58.7/33.7 A |
| LRC | 7.0 |
| No load current | 4.87/2.80 A |
| Rated torque | 10.8 ft.lb |
| Locked rotor torque | 280 % |
| Breakdown torque | 290 % |
| Locked rotor time | 19s (cold) 11s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 0.2485 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 53.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 73.3 lb |
Efficiency
| 50% | 83.0 |
|---|---|
| 75% | 84.5 |
| 100% | 84.5 |
Power factor
| 50% | 0.55 |
|---|---|
| 75% | 0.69 |
| 100% | 0.78 |
Electric Motors
| Frame | 100L |
|---|---|
| Output | 2.2 kW (3 HP) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1445 rpm |
| Slip | 3.67 % |
| Rated voltage | 240/415 V |
| Rated current | 8.33/4.82 A |
| L. R. Amperes | 62.5/36.2 A |
| LRC | 7.5 |
| No load current | 5.36/3.10 A |
| Rated torque | 10.7 ft.lb |
| Locked rotor torque | 300 % |
| Breakdown torque | 320 % |
| Locked rotor time | 19s (cold) 11s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 0.2485 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 53.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 73.3 lb |
Efficiency
| 50% | 82.3 |
|---|---|
| 75% | 84.5 |
| 100% | 84.7 |
Power factor
| 50% | 0.52 |
|---|---|
| 75% | 0.66 |
| 100% | 0.75 |
Electric Motors
| Frame | 100L |
|---|---|
| Output | 2.2 kW (3 HP) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1750 rpm |
| Slip | 2.78 % |
| Rated voltage | 460 V |
| Rated current | 4.26 A |
| L. R. Amperes | 34.1 A |
| LRC | 8.0 |
| No load current | 2.65 A |
| Rated torque | 8.86 ft.lb |
| Locked rotor torque | 320 % |
| Breakdown torque | 380 % |
| Locked rotor time | 19s (cold) 11s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 0.2485 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 54.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 73.3 lb |
Efficiency
| 50% | 83.0 |
|---|---|
| 75% | 85.5 |
| 100% | 87.5 |
Power factor
| 50% | 0.51 |
|---|---|
| 75% | 0.65 |
| 100% | 0.74 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Main terminal box hole | 2xM25x1,5 |
| Terminal Block | BMC - 6 pins |
| Shaft Locking Device | Without |
| Drain | Rubber, automatic |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 205P (ISO 12944 - C3) |
| Grounding Lugs | Double |
| Fan Cover material | Steel |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Conductive Plastic |
| Bearing cap | No-Without Bearing Cap |
| Winding thermal protection | Thermistor - 2 wires 1 per phase 140°C Thermistor - 2 wires 1 per phase 155°C |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 6 |


