Description
The W22Xdb line is an evolution in the market of classified area products offering high efficiency levels, energy saving, low operational costs, extended lifetime, low maintenance and assured safety.
| Standard | IEC 60034-1 |
|---|---|
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220-230-240/380-400-415//460 V |
| Number of poles | 6 |
| Degree of Protection | IP56 |
| Synchronous speed | 1000 rpm |
| Output rating | 1.1 kW |
| Mounting | B3T |
| Flange | Without |
| Terminal box¹ | Top |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Electric Motors
| Frame | 90S/L |
|---|---|
| Output | 1.1 kW (1.5 HP) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 915 rpm |
| Slip | 8.50 % |
| Rated voltage | 220/380 V |
| Rated current | 4.77/2.76 A |
| L. R. Amperes | 22.4/13.0 A |
| LRC | 4.7 |
| No load current | 2.76/1.60 A |
| Rated torque | 8.47 ft.lb |
| Locked rotor torque | 200 % |
| Breakdown torque | 190 % |
| Locked rotor time | 30s (cold) 17s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 0.1431 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP56 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 45.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 95.7 lb |
Efficiency
| 50% | 77.9 |
|---|---|
| 75% | 78.5 |
| 100% | 78.5 |
Power factor
| 50% | 0.55 |
|---|---|
| 75% | 0.67 |
| 100% | 0.77 |
Electric Motors
| Frame | 90S/L |
|---|---|
| Output | 1.1 kW (1.5 HP) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 925 rpm |
| Slip | 7.50 % |
| Rated voltage | 230/400 V |
| Rated current | 4.83/2.78 A |
| L. R. Amperes | 22.7/13.1 A |
| LRC | 4.7 |
| No load current | 3.13/1.80 A |
| Rated torque | 8.38 ft.lb |
| Locked rotor torque | 229 % |
| Breakdown torque | 220 % |
| Locked rotor time | 30s (cold) 17s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 0.1431 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP56 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 45.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 95.7 lb |
Efficiency
| 50% | 76.0 |
|---|---|
| 75% | 78.1 |
| 100% | 78.1 |
Power factor
| 50% | 0.50 |
|---|---|
| 75% | 0.63 |
| 100% | 0.73 |
Electric Motors
| Frame | 90S/L |
|---|---|
| Output | 1.1 kW (1.5 HP) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 930 rpm |
| Slip | 7.00 % |
| Rated voltage | 240/415 V |
| Rated current | 4.84/2.80 A |
| L. R. Amperes | 22.8/13.2 A |
| LRC | 4.7 |
| No load current | 3.46/2.00 A |
| Rated torque | 8.34 ft.lb |
| Locked rotor torque | 250 % |
| Breakdown torque | 250 % |
| Locked rotor time | 30s (cold) 17s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 0.1431 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP56 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 45.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 95.7 lb |
Efficiency
| 50% | 74.3 |
|---|---|
| 75% | 77.3 |
| 100% | 78.1 |
Power factor
| 50% | 0.46 |
|---|---|
| 75% | 0.59 |
| 100% | 0.70 |
Electric Motors
| Frame | 90S/L |
|---|---|
| Output | 1.1 kW (1.5 HP) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1135 rpm |
| Slip | 5.42 % |
| Rated voltage | 460 V |
| Rated current | 2.50 A |
| L. R. Amperes | 13.0 A |
| LRC | 5.2 |
| No load current | 1.60 A |
| Rated torque | 6.83 ft.lb |
| Locked rotor torque | 280 % |
| Breakdown torque | 280 % |
| Locked rotor time | 30s (cold) 17s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 0.1431 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP56 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 50.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 95.7 lb |
Efficiency
| 50% | 77.0 |
|---|---|
| 75% | 80.0 |
| 100% | 80.0 |
Power factor
| 50% | 0.47 |
|---|---|
| 75% | 0.60 |
| 100% | 0.69 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Space Heater Voltage | 200 - 240 V |
| Main terminal box hole | M25x1,5 |
| Terminal Block | BMC - 6 pins |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 205P (ISO 12944 - C4) |
| Grounding Lugs | Double |
| Fan Cover material | Cast Iron |
| Tropicalized Painting | Without |
| Joints Seal | Lumomoly |
| Fan material | Aluminum |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Winding thermal protection | Thermistor - 2 wires 1 per phase 150°C |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 6 |


