Description
| Rated current | 32 A / (AC-6b - T = 55°C) 40 A |
|---|---|
| Reference | CWMC |
| Main contact | 3 NO |
| Control voltage | 110V 50Hz/120V 60Hz(0,75) |
| Terminal type | Screw |
Attributes
| Rated insulation voltage Ui (pollution degree 3) - IEC 60974-4-1 | 1000 V |
|---|---|
| Rated insulation voltage Ui (pollution degree 3) - UL, CSA | 600 V |
| Rated operational frequency - minimum | 25 Hz |
| Rated operational frequency - maximum | 400 Hz |
| Mechanical lifespan (AC) | 10 million |
| Mechanical lifespan (DC) | 10 million |
| Electrical lifespan | Not available |
| Degree of protection IP (IEC 60529) - Main circuit | IP10 |
| Degree of protection IP (IEC 60529) - Control circuit | IP20 |
| Rated current | 32 A / (AC-6b - T = 55°C) 40 A |
| Rated current In - AC-4 | Not available |
| Rated operational Current Ie AC-1 (¿ = 55 ºC) | Not available |
| Rated operational voltage Ue - IEC 60947-4-1 | 690 V |
| Rated operational voltage Ue - UL/CSA | 600 V |
| Height | 162.5 mm (6.40 in) |
| Width | 55 mm (2.17 in) |
| Depth | 140 mm (5.51 in) |
| Gross weight | 0.735 kg |
Downloads
- Low Voltage Switch & Control Gear
- Power Factor Correction
- Product Line WEG Automation
- Automation Drives and Controls
- Automation Line Card
- Contactors for Switching of Capacitors CWMC
- Product Profile WEG Automation
- USA Linecard 2020
- Industrial Refrigeration Control Products - Standard Control Solutions for Industrial Refrigeration
- Industrial Refrigeration Control Solutions - Multiple Motor Control Panel for Industrial Refrigeration Process Management
- CWM Contactors


