Description
WEG’s contactors present high technology and safety, and easy installation. Besides, its enclosed construction according to VDE 0106, the UL approval, and its easy access connections for one or two conductors.
| Rated current | 450 A |
|---|---|
| Reference | CWM |
| Main contact | 3 NO |
| Control voltage | 110-255V 50/60Hz-DC |
| Terminal type | Screw |
Attributes
| Rated insulation voltage Ui (pollution degree 3) - IEC 60974-4-1 | 1000 V |
|---|---|
| Rated insulation voltage Ui (pollution degree 3) - UL, CSA | Not contain |
| Rated operational frequency - minimum | 25 Hz |
| Rated operational frequency - maximum | 400 Hz |
| Mechanical lifespan (AC) | 3 million |
| Mechanical lifespan (DC) | 3 million |
| Electrical lifespan | 0,6 million |
| Degree of protection IP (IEC 60529) - Main circuit | IP00 |
| Degree of protection IP (IEC 60529) - Control circuit | IP20 |
| Rated current | 450 A |
| Rated current In - AC-4 | 225 A |
| Rated operational Current Ie AC-1 (¿ = 55 ºC) | 600 A |
| Rated operational voltage Ue - IEC 60947-4-1 | 1000 V |
| Rated operational voltage Ue - UL/CSA | Not available |
| Height | 227.1 mm (8.941 in) |
| Width | 182 mm (7.165 in) |
| Depth | 291 mm (11.456 in) |
| Gross weight | 12 kg |
Downloads
- CWM Contactors
- Product Profile WEG Automation
- Low Voltage Switch & Control Gear
- Automation Drives and Controls
- Automation Line Card
- Product Line WEG Automation
- CWM Series
- Industrial Refrigeration Control Products - Standard Control Solutions for Industrial Refrigeration
- Industrial Refrigeration Control Solutions - Multiple Motor Control Panel for Industrial Refrigeration Process Management


