Description
| Rated current | 150 A (N) |
|---|---|
| Reference | CWM |
| Main contact | 3 NO |
| Control voltage | 208-250V 50/60Hz-DC |
| Terminal type | Screw |
Attributes
| Rated insulation voltage Ui (pollution degree 3) - IEC 60974-4-1 | 1000 V |
|---|---|
| Rated insulation voltage Ui (pollution degree 3) - UL, CSA | 600 V |
| Rated operational frequency - minimum | 25 Hz |
| Rated operational frequency - maximum | 400 Hz |
| Mechanical lifespan (AC) | 10 million |
| Mechanical lifespan (DC) | 10 million |
| Electrical lifespan | 1 million |
| Degree of protection IP (IEC 60529) - Main circuit | IP00 |
| Degree of protection IP (IEC 60529) - Control circuit | IP20 |
| Rated current | 150 A (N) |
| Rated current In - AC-4 | 69 A |
| Rated operational Current Ie AC-1 (¿ = 55 ºC) | 225 A |
| Rated operational voltage Ue - IEC 60947-4-1 | 1000 V |
| Rated operational voltage Ue - UL/CSA | 600 V |
| Height | 162.5 mm (6.40 in) |
| Width | 118 mm (4.65 in) |
| Depth | 147 mm (5.79 in) |
| Gross weight | 3.07 kg |
Downloads
- Low Voltage Switch & Control Gear
- NEMA Rated Contactors
- CWM Series
- CWM_N NEMA Rated Contactors
- Power and Control Products
- Industrial Refrigeration Control Products - Standard Control Solutions for Industrial Refrigeration
- Industrial Refrigeration Control Solutions - Multiple Motor Control Panel for Industrial Refrigeration Process Management
- CWM Contactors


