Description
| Rated current | 50 A (N2) |
|---|---|
| Reference | CWBN |
| Main contact | 3 NO |
| Control voltage | 180-208V 50Hz/208-240V 60Hz |
| Terminal type | Screw |
Attributes
| Rated insulation voltage Ui (pollution degree 3) - IEC 60974-4-1 | 1000 V |
|---|---|
| Rated insulation voltage Ui (pollution degree 3) - UL, CSA | 600 V |
| Rated operational frequency - minimum | 25 Hz |
| Rated operational frequency - maximum | 400 Hz |
| Mechanical lifespan (AC) | 6 million |
| Mechanical lifespan (DC) | 6 million |
| Electrical lifespan | 1.6 million |
| Degree of protection IP (IEC 60529) - Main circuit | IP10 |
| Degree of protection IP (IEC 60529) - Control circuit | IP20 |
| Rated current | 50 A (N2) |
| Rated current In - AC-4 | 32 A |
| Rated operational Current Ie AC-1 (¿ = 55 ºC) | 110 A |
| Rated operational voltage Ue - IEC 60947-4-1 | 1000 V |
| Rated operational voltage Ue - UL/CSA | 600 V |
| Height | 115 mm (4.53 in) |
| Width | 54 mm (2.13 in) |
| Depth | 120.7 mm (4.75 in) |
| Gross weight | 0.91 kg |


