Description
With cast iron frame, flexible mounting, solid and whole feet, and lower noise levels and operating temperatures, the W22 motors are perfectly suitable for a great variety of industrial applications.
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 460 V |
| Number of poles | 6 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 1200 rpm |
| Output rating | 400 HP |
| Mounting | F-1 |
| Flange | Without |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Electric Motors
| Frame | 586/7T |
|---|---|
| Output | 400 HP (300 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1192 rpm |
| Slip | 0.67 % |
| Rated voltage | 460 V |
| Rated current | 483 A |
| L. R. Amperes | 2898 A |
| LRC | 6.0x(Code G) |
| No load current | 190 A |
| Rated torque | 1760 ft.lb |
| Locked rotor torque | 200 % |
| Breakdown torque | 210 % |
| Locked rotor time | 52s (cold) 29s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 368 sq.ft.lb |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 77.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 4363 lb |
Efficiency
| 50% | 95.4 |
|---|---|
| 75% | 95.8 |
| 100% | 96.2 |
Power factor
| 50% | 0.67 |
|---|---|
| 75% | 0.77 |
| 100% | 0.81 |
Electric Motors
| Frame | 586/7T |
|---|---|
| Output | 350 HP (260 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 992 rpm |
| Slip | 0.80 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 503 A |
| L. R. Amperes | 2767 A |
| LRC | 5.5x(Code F) |
| No load current | 198 A |
| Rated torque | 1850 ft.lb |
| Locked rotor torque | 190 % |
| Breakdown torque | 200 % |
| Locked rotor time | 41s (cold) 23s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 368 sq.ft.lb |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 105 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 73.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 4363 lb |
Efficiency
| 50% | 95.4 |
|---|---|
| 75% | 95.8 |
| 100% | 95.8 |
Power factor
| 50% | 0.69 |
|---|---|
| 75% | 0.78 |
| 100% | 0.82 |
Electric Motors
| Frame | 586/7T |
|---|---|
| Output | 350 HP (260 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 993 rpm |
| Slip | 0.70 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 490 A |
| L. R. Amperes | 2989 A |
| LRC | 6.1x(Code G) |
| No load current | 212 A |
| Rated torque | 1850 ft.lb |
| Locked rotor torque | 210 % |
| Breakdown torque | 220 % |
| Locked rotor time | 41s (cold) 23s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 368 sq.ft.lb |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 105 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 73.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 4363 lb |
Efficiency
| 50% | 95.4 |
|---|---|
| 75% | 95.8 |
| 100% | 95.8 |
Power factor
| 50% | 0.65 |
|---|---|
| 75% | 0.76 |
| 100% | 0.80 |
Electric Motors
| Frame | 586/7T |
|---|---|
| Output | 350 HP (260 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 993 rpm |
| Slip | 0.70 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 478 A |
| L. R. Amperes | 3107 A |
| LRC | 6.5x(Code H) |
| No load current | 226 A |
| Rated torque | 1850 ft.lb |
| Locked rotor torque | 229 % |
| Breakdown torque | 240 % |
| Locked rotor time | 41s (cold) 23s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 368 sq.ft.lb |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 105 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 73.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 4363 lb |
Efficiency
| 50% | 95.0 |
|---|---|
| 75% | 95.4 |
| 100% | 95.8 |
Power factor
| 50% | 0.62 |
|---|---|
| 75% | 0.74 |
| 100% | 0.79 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Constant Resin Flow |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Space Heater Voltage | 200 - 240 V |
| Main terminal box hole | 2xNPT 3" |
| Terminal Block | Without |
| Shaft Locking Device | Without |
| Drain | Rubber, automatic |
| Shaft Material | SAE 4140 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 203A (ISO 12944 - C2) |
| Grounding Lugs | Double |
| Fan Cover material | Cast Iron |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Plastic |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 12 |


