Description
With cast iron frame, flexible mounting, solid and whole feet, and lower noise levels and operating temperatures, the W22 motors are perfectly suitable for a great variety of industrial applications.
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 460 V |
| Number of poles | 6 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 1200 rpm |
| Output rating | 350 HP |
| Mounting | F-1 |
| Flange | Without |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Electric Motors
| Frame | L447/9T |
|---|---|
| Output | 350 HP (260 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1190 rpm |
| Slip | 0.83 % |
| Rated voltage | 460 V |
| Rated current | 415 A |
| L. R. Amperes | 2864 A |
| LRC | 6.9x(Code H) |
| No load current | 160 A |
| Rated torque | 1540 ft.lb |
| Locked rotor torque | 250 % |
| Breakdown torque | 270 % |
| Locked rotor time | 41s (cold) 23s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 278 sq.ft.lb |
| Design | A |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 71.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 3650 lb |
Efficiency
| 50% | 95.4 |
|---|---|
| 75% | 95.8 |
| 100% | 95.8 |
Power factor
| 50% | 0.66 |
|---|---|
| 75% | 0.77 |
| 100% | 0.82 |
Electric Motors
| Frame | L447/9T |
|---|---|
| Output | 300 HP (220 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 990 rpm |
| Slip | 1.00 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 420 A |
| L. R. Amperes | 2730 A |
| LRC | 6.5x(Code G) |
| No load current | 157 A |
| Rated torque | 1590 ft.lb |
| Locked rotor torque | 220 % |
| Breakdown torque | 250 % |
| Locked rotor time | 45s (cold) 25s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 278 sq.ft.lb |
| Design | A |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 70.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 3650 lb |
Efficiency
| 50% | 95.4 |
|---|---|
| 75% | 95.8 |
| 100% | 95.8 |
Power factor
| 50% | 0.68 |
|---|---|
| 75% | 0.78 |
| 100% | 0.83 |
Electric Motors
| Frame | L447/9T |
|---|---|
| Output | 300 HP (220 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 990 rpm |
| Slip | 1.00 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 409 A |
| L. R. Amperes | 2945 A |
| LRC | 7.2x(Code H) |
| No load current | 172 A |
| Rated torque | 1590 ft.lb |
| Locked rotor torque | 250 % |
| Breakdown torque | 280 % |
| Locked rotor time | 39s (cold) 22s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 278 sq.ft.lb |
| Design | A |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 70.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 3650 lb |
Efficiency
| 50% | 95.4 |
|---|---|
| 75% | 95.8 |
| 100% | 95.8 |
Power factor
| 50% | 0.64 |
|---|---|
| 75% | 0.75 |
| 100% | 0.81 |
Electric Motors
| Frame | L447/9T |
|---|---|
| Output | 300 HP (220 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 990 rpm |
| Slip | 1.00 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 404 A |
| L. R. Amperes | 3192 A |
| LRC | 7.9x(Code J) |
| No load current | 185 A |
| Rated torque | 1590 ft.lb |
| Locked rotor torque | 280 % |
| Breakdown torque | 300 % |
| Locked rotor time | 34s (cold) 19s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 278 sq.ft.lb |
| Design | A |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 70.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 3650 lb |
Efficiency
| 50% | 95.0 |
|---|---|
| 75% | 95.4 |
| 100% | 95.8 |
Power factor
| 50% | 0.60 |
|---|---|
| 75% | 0.73 |
| 100% | 0.79 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Constant Resin Flow |
| Regreasing System | Extended, at Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | 2xNPT 3" |
| Terminal Block | Without |
| Shaft Locking Device | With |
| Drain | Rubber, automatic |
| Shaft Material | SAE 4140 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 203A (ISO 12944 - C2) |
| Grounding Lugs | Double |
| Fan Cover material | Cast Iron |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Aluminum |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 12 |


