Description
W40 is a platform of Open Drip Proof motors (ODP) designed for industrial application in order to have a compact and light solution for the customer.
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380-400-415 V |
| Number of poles | 2 |
| Degree of Protection | IP23 |
| Synchronous speed | 3000 rpm |
| Output rating | 250 HP |
| Mounting | F-1 |
| Flange | Without |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC01 - ODP |
Electric Motors
| Frame | 444/5TS |
|---|---|
| Output | 250 HP (185 kW) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2965 rpm |
| Slip | 1.17 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 342 A |
| L. R. Amperes | 2189 A |
| LRC | 6.4x(Code G) |
| No load current | 95.0 A |
| Rated torque | 443 ft.lb |
| Locked rotor torque | 170 % |
| Breakdown torque | 200 % |
| Locked rotor time | 115s (cold) 64s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 28.0 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +50°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP23 |
| Enclosure | IC01 - ODP |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Approx. weight³ | 1400 lb |
Efficiency
| 50% | 94.5 |
|---|---|
| 75% | 94.5 |
| 100% | 94.5 |
Power factor
| 50% | 0.79 |
|---|---|
| 75% | 0.85 |
| 100% | 0.87 |
Electric Motors
| Frame | 444/5TS |
|---|---|
| Output | 250 HP (185 kW) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2970 rpm |
| Slip | 1.00 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 329 A |
| L. R. Amperes | 2270 A |
| LRC | 6.9x(Code G) |
| No load current | 110 A |
| Rated torque | 442 ft.lb |
| Locked rotor torque | 180 % |
| Breakdown torque | 240 % |
| Locked rotor time | 104s (cold) 58s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 28.0 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +50°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP23 |
| Enclosure | IC01 - ODP |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Approx. weight³ | 1400 lb |
Efficiency
| 50% | 94.0 |
|---|---|
| 75% | 94.5 |
| 100% | 94.5 |
Power factor
| 50% | 0.75 |
|---|---|
| 75% | 0.83 |
| 100% | 0.86 |
Electric Motors
| Frame | 444/5TS |
|---|---|
| Output | 250 HP (185 kW) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2973 rpm |
| Slip | 0.90 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 324 A |
| L. R. Amperes | 2300 A |
| LRC | 7.1x(Code H) |
| No load current | 122 A |
| Rated torque | 442 ft.lb |
| Locked rotor torque | 190 % |
| Breakdown torque | 260 % |
| Locked rotor time | 95s (cold) 53s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 28.0 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +50°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP23 |
| Enclosure | IC01 - ODP |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Approx. weight³ | 1400 lb |
Efficiency
| 50% | 94.0 |
|---|---|
| 75% | 94.5 |
| 100% | 94.5 |
Power factor
| 50% | 0.72 |
|---|---|
| 75% | 0.81 |
| 100% | 0.84 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Constant Resin Flow |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | 2xNPT 3" |
| Terminal Block | Without |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 3002 203A (ISO 12944 - C2) |
| Grounding Lugs | Double |
| Fan Cover material | Without Fan Cover |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Without fan |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 6 |


