Description
With cast iron frame, flexible mounting, solid and whole feet, and lower noise levels and operating temperatures, the W22 motors are perfectly suitable for a great variety of industrial applications.
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 460 V |
| Number of poles | 4 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 1800 rpm |
| Output rating | 250 HP |
| Mounting | F-1 |
| Flange | C |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Specifications
460 V 60 Hz 4P 380 V 50 Hz 4P IE3 400 V 50 Hz 4P IE3 415 V 50 Hz 4P IE3 380 V 50 Hz 4P IE1 400 V 50 Hz 4P IE1 415 V 50 Hz 4P IE2Electric Motors
| Frame | 447/9TSC |
|---|---|
| Output | 250 HP (185 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1780 rpm |
| Slip | 1.11 % |
| Rated voltage | 460 V |
| Rated current | 281 A |
| L. R. Amperes | 1827 A |
| LRC | 6.5x(Code G) |
| No load current | 85.0 A |
| Rated torque | 738 ft.lb |
| Locked rotor torque | 229 % |
| Breakdown torque | 229 % |
| Locked rotor time | 27s (cold) 15s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 89.6 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 75.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 2635 lb |
Efficiency
| 50% | 95.8 |
|---|---|
| 75% | 96.2 |
| 100% | 96.2 |
Power factor
| 50% | 0.75 |
|---|---|
| 75% | 0.83 |
| 100% | 0.86 |
Electric Motors
| Frame | 447/9TSC |
|---|---|
| Output | 200 HP (150 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1480 rpm |
| Slip | 1.33 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 273 A |
| L. R. Amperes | 1665 A |
| LRC | 6.1x(Code F) |
| No load current | 85.0 A |
| Rated torque | 710 ft.lb |
| Locked rotor torque | 200 % |
| Breakdown torque | 229 % |
| Locked rotor time | 36s (cold) 20s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 89.6 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 71.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 2635 lb |
Efficiency
| 50% | 95.0 |
|---|---|
| 75% | 95.8 |
| 100% | 95.8 |
Power factor
| 50% | 0.77 |
|---|---|
| 75% | 0.84 |
| 100% | 0.87 |
Electric Motors
| Frame | 447/9TSC |
|---|---|
| Output | 200 HP (150 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1485 rpm |
| Slip | 1.00 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 263 A |
| L. R. Amperes | 1788 A |
| LRC | 6.8x(Code G) |
| No load current | 90.0 A |
| Rated torque | 707 ft.lb |
| Locked rotor torque | 260 % |
| Breakdown torque | 260 % |
| Locked rotor time | 32s (cold) 18s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 89.6 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 71.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 2635 lb |
Efficiency
| 50% | 95.1 |
|---|---|
| 75% | 95.8 |
| 100% | 95.8 |
Power factor
| 50% | 0.74 |
|---|---|
| 75% | 0.83 |
| 100% | 0.86 |
Electric Motors
| Frame | 447/9TSC |
|---|---|
| Output | 200 HP (150 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1485 rpm |
| Slip | 1.00 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 256 A |
| L. R. Amperes | 1894 A |
| LRC | 7.4x(Code H) |
| No load current | 95.0 A |
| Rated torque | 707 ft.lb |
| Locked rotor torque | 290 % |
| Breakdown torque | 290 % |
| Locked rotor time | 28s (cold) 16s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 89.6 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 71.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 2635 lb |
Efficiency
| 50% | 95.1 |
|---|---|
| 75% | 95.8 |
| 100% | 95.8 |
Power factor
| 50% | 0.72 |
|---|---|
| 75% | 0.81 |
| 100% | 0.85 |
Electric Motors
| Frame | 447/9TSC |
|---|---|
| Output | 250 HP (185 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1475 rpm |
| Slip | 1.67 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 342 A |
| L. R. Amperes | 1744 A |
| LRC | 5.1x(Code E) |
| No load current | 85.0 A |
| Rated torque | 890 ft.lb |
| Locked rotor torque | 180 % |
| Breakdown torque | 210 % |
| Locked rotor time | 18s (cold) 10s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 89.6 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 105 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 71.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 2635 lb |
Efficiency
| 50% | 94.1 |
|---|---|
| 75% | 94.5 |
| 100% | 94.5 |
Power factor
| 50% | 0.80 |
|---|---|
| 75% | 0.86 |
| 100% | 0.87 |
Electric Motors
| Frame | 447/9TSC |
|---|---|
| Output | 250 HP (185 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1475 rpm |
| Slip | 1.67 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 323 A |
| L. R. Amperes | 1841 A |
| LRC | 5.7x(Code F) |
| No load current | 90.0 A |
| Rated torque | 890 ft.lb |
| Locked rotor torque | 200 % |
| Breakdown torque | 210 % |
| Locked rotor time | 18s (cold) 10s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 89.6 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 105 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 71.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 2635 lb |
Efficiency
| 50% | 94.9 |
|---|---|
| 75% | 95.0 |
| 100% | 95.0 |
Power factor
| 50% | 0.77 |
|---|---|
| 75% | 0.84 |
| 100% | 0.87 |
Electric Motors
| Frame | 447/9TSC |
|---|---|
| Output | 250 HP (185 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1480 rpm |
| Slip | 1.33 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 314 A |
| L. R. Amperes | 1915 A |
| LRC | 6.1x(Code F) |
| No load current | 95.0 A |
| Rated torque | 887 ft.lb |
| Locked rotor torque | 220 % |
| Breakdown torque | 229 % |
| Locked rotor time | 18s (cold) 10s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 89.6 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 105 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 71.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 2635 lb |
Efficiency
| 50% | 95.4 |
|---|---|
| 75% | 95.8 |
| 100% | 95.4 |
Power factor
| 50% | 0.75 |
|---|---|
| 75% | 0.83 |
| 100% | 0.86 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Constant Resin Flow |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | 2xNPT 3" |
| Terminal Block | Without |
| Shaft Locking Device | Without |
| Drain | Rubber, automatic |
| Shaft Material | SAE 4140 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 203A (ISO 12944 - C2) |
| Grounding Lugs | Double |
| Fan Cover material | Cast Iron |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Plastic |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 6 |


