Description
W40 is a platform of Open Drip Proof motors (ODP) designed for industrial application in order to have a compact and light solution for the customer. The platform was designed to meet the market requirements of optimized and rugged motors, complying with international standard dimensions, safety and performance requirements.
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60//50 Hz |
| Voltage | 460//380 V |
| Number of poles | 4 |
| Degree of Protection | IP23 |
| Synchronous speed | 1800 rpm |
| Output rating | 200 HP |
| Mounting | F-1 |
| Flange | D |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC01 - ODP |
Electric Motors
| Frame | 444/5TSD |
|---|---|
| Output | 200 HP (150 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1783 rpm |
| Slip | 0.94 % |
| Rated voltage | 460 V |
| Rated current | 234 A |
| L. R. Amperes | 1544 A |
| LRC | 6.6x(Code G) |
| No load current | 86.5 A |
| Rated torque | 589 ft.lb |
| Locked rotor torque | 210 % |
| Breakdown torque | 250 % |
| Locked rotor time | 25s (cold) 14s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 46.4 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP23 |
| Enclosure | IC01 - ODP |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 78.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1421 lb |
Efficiency
| 50% | 95.4 |
|---|---|
| 75% | 95.8 |
| 100% | 95.8 |
Power factor
| 50% | 0.72 |
|---|---|
| 75% | 0.80 |
| 100% | 0.84 |
Electric Motors
| Frame | 444/5TSD |
|---|---|
| Output | 175 HP (132 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1480 rpm |
| Slip | 1.33 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 247 A |
| L. R. Amperes | 1630 A |
| LRC | 6.6x(Code G) |
| No load current | 85.2 A |
| Rated torque | 621 ft.lb |
| Locked rotor torque | 190 % |
| Breakdown torque | 220 % |
| Locked rotor time | 21s (cold) 12s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 46.4 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP23 |
| Enclosure | IC01 - ODP |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 78.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1421 lb |
Efficiency
| 50% | 95.2 |
|---|---|
| 75% | 95.6 |
| 100% | 95.6 |
Power factor
| 50% | 0.74 |
|---|---|
| 75% | 0.82 |
| 100% | 0.85 |
Electric Motors
| Frame | 444/5TSD |
|---|---|
| Output | 175 HP (132 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1480 rpm |
| Slip | 1.33 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 237 A |
| L. R. Amperes | 1635 A |
| LRC | 6.9x(Code H) |
| No load current | 93.6 A |
| Rated torque | 621 ft.lb |
| Locked rotor torque | 210 % |
| Breakdown torque | 250 % |
| Locked rotor time | 23s (cold) 13s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 46.4 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP23 |
| Enclosure | IC01 - ODP |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 78.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1421 lb |
Efficiency
| 50% | 95.4 |
|---|---|
| 75% | 95.6 |
| 100% | 95.6 |
Power factor
| 50% | 0.70 |
|---|---|
| 75% | 0.80 |
| 100% | 0.84 |
Electric Motors
| Frame | 444/5TSD |
|---|---|
| Output | 175 HP (132 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1485 rpm |
| Slip | 1.00 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 234 A |
| L. R. Amperes | 1568 A |
| LRC | 6.7x(Code H) |
| No load current | 101 A |
| Rated torque | 619 ft.lb |
| Locked rotor torque | 229 % |
| Breakdown torque | 270 % |
| Locked rotor time | 25s (cold) 14s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 46.4 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP23 |
| Enclosure | IC01 - ODP |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 78.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1421 lb |
Efficiency
| 50% | 95.2 |
|---|---|
| 75% | 95.6 |
| 100% | 95.6 |
Power factor
| 50% | 0.67 |
|---|---|
| 75% | 0.77 |
| 100% | 0.82 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Constant Resin Flow |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | 2xNPT 3" |
| Terminal Block | Without |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 203A (ISO 12944 - C2) |
| Grounding Lugs | Double |
| Fan Cover material | Without Fan Cover |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Without fan |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 12 |


