Description
W40 is a platform of Open Drip Proof motors (ODP) designed for industrial application in order to have a compact and light solution for the customer.
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380-400-415 V |
| Number of poles | 4 |
| Degree of Protection | IP23 |
| Synchronous speed | 1500 rpm |
| Output rating | 200 HP |
| Mounting | F-1 |
| Flange | Without |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC01 - ODP |
Electric Motors
| Frame | 447/9TS |
|---|---|
| Output | 200 HP (150 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1481 rpm |
| Slip | 1.27 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 279 A |
| L. R. Amperes | 1674 A |
| LRC | 6.0x(Code F) |
| No load current | 84.0 A |
| Rated torque | 709 ft.lb |
| Locked rotor torque | 200 % |
| Breakdown torque | 200 % |
| Locked rotor time | 45s (cold) 25s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 76.2 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +50°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP23 |
| Enclosure | IC01 - ODP |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 72.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 2040 lb |
Efficiency
| 50% | 95.0 |
|---|---|
| 75% | 95.0 |
| 100% | 95.0 |
Power factor
| 50% | 0.75 |
|---|---|
| 75% | 0.83 |
| 100% | 0.86 |
Electric Motors
| Frame | 447/9TS |
|---|---|
| Output | 200 HP (150 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1483 rpm |
| Slip | 1.13 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 268 A |
| L. R. Amperes | 1742 A |
| LRC | 6.5x(Code G) |
| No load current | 89.0 A |
| Rated torque | 708 ft.lb |
| Locked rotor torque | 220 % |
| Breakdown torque | 220 % |
| Locked rotor time | 41s (cold) 23s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 76.2 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +50°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP23 |
| Enclosure | IC01 - ODP |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 72.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 2040 lb |
Efficiency
| 50% | 95.0 |
|---|---|
| 75% | 95.0 |
| 100% | 95.0 |
Power factor
| 50% | 0.72 |
|---|---|
| 75% | 0.82 |
| 100% | 0.85 |
Electric Motors
| Frame | 447/9TS |
|---|---|
| Output | 200 HP (150 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1484 rpm |
| Slip | 1.07 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 262 A |
| L. R. Amperes | 1755 A |
| LRC | 6.7x(Code H) |
| No load current | 93.0 A |
| Rated torque | 708 ft.lb |
| Locked rotor torque | 240 % |
| Breakdown torque | 240 % |
| Locked rotor time | 39s (cold) 22s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 76.2 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +50°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP23 |
| Enclosure | IC01 - ODP |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 72.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 2040 lb |
Efficiency
| 50% | 95.0 |
|---|---|
| 75% | 95.0 |
| 100% | 95.0 |
Power factor
| 50% | 0.70 |
|---|---|
| 75% | 0.81 |
| 100% | 0.84 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Constant Resin Flow |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | 2xNPT 3" |
| Terminal Block | Without |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | SAE 4140 Carbon Steel |
| Painting | RAL 3002 203A (ISO 12944 - C2) |
| Grounding Lugs | Double |
| Fan Cover material | Without Fan Cover |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Without fan |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Winding thermal protection | Thermistor - 2 wires 1 per phase 155°C |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 6 |


