Description
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 460 V |
| Number of poles | 6 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 1200 rpm |
| Output rating | 200 HP |
| Mounting | F-1 |
| Flange | Without |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Specifications
460 V 60 Hz 6P 380 V 50 Hz 6P IE3 400 V 50 Hz 6P IE3 415 V 50 Hz 6P IE3 380 V 50 Hz 6P IE1 400 V 50 Hz 6P IE1 415 V 50 Hz 6P IE2Electric Motors
| Frame | 445/7TS |
|---|---|
| Output | 200 HP (150 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1185 rpm |
| Slip | 1.25 % |
| Rated voltage | 460 V |
| Rated current | 237 A |
| L. R. Amperes | 1493 A |
| LRC | 6.3x(Code G) |
| No load current | 100 A |
| Rated torque | 886 ft.lb |
| Locked rotor torque | 229 % |
| Breakdown torque | 240 % |
| Locked rotor time | 27s (cold) 15s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 145 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 69.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 2472 lb |
Efficiency
| 50% | 95.0 |
|---|---|
| 75% | 95.4 |
| 100% | 95.8 |
Power factor
| 50% | 0.68 |
|---|---|
| 75% | 0.79 |
| 100% | 0.83 |
Electric Motors
| Frame | 445/7TS |
|---|---|
| Output | 150 HP (110 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 985 rpm |
| Slip | 1.50 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 214 A |
| L. R. Amperes | 1391 A |
| LRC | 6.5x(Code G) |
| No load current | 98.9 A |
| Rated torque | 800 ft.lb |
| Locked rotor torque | 229 % |
| Breakdown torque | 260 % |
| Locked rotor time | 21s (cold) 12s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 145 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 69.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 2472 lb |
Efficiency
| 50% | 94.5 |
|---|---|
| 75% | 95.1 |
| 100% | 95.1 |
Power factor
| 50% | 0.65 |
|---|---|
| 75% | 0.76 |
| 100% | 0.82 |
Electric Motors
| Frame | 445/7TS |
|---|---|
| Output | 150 HP (110 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 985 rpm |
| Slip | 1.50 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 209 A |
| L. R. Amperes | 1505 A |
| LRC | 7.2x(Code H) |
| No load current | 106 A |
| Rated torque | 800 ft.lb |
| Locked rotor torque | 250 % |
| Breakdown torque | 280 % |
| Locked rotor time | 21s (cold) 12s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 145 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 69.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 2472 lb |
Efficiency
| 50% | 94.5 |
|---|---|
| 75% | 95.1 |
| 100% | 95.1 |
Power factor
| 50% | 0.62 |
|---|---|
| 75% | 0.74 |
| 100% | 0.80 |
Electric Motors
| Frame | 445/7TS |
|---|---|
| Output | 150 HP (110 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 985 rpm |
| Slip | 1.50 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 204 A |
| L. R. Amperes | 1571 A |
| LRC | 7.7x(Code J) |
| No load current | 111 A |
| Rated torque | 800 ft.lb |
| Locked rotor torque | 270 % |
| Breakdown torque | 310 % |
| Locked rotor time | 21s (cold) 12s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 145 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 69.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 2472 lb |
Efficiency
| 50% | 94.5 |
|---|---|
| 75% | 95.1 |
| 100% | 95.1 |
Power factor
| 50% | 0.59 |
|---|---|
| 75% | 0.71 |
| 100% | 0.79 |
Electric Motors
| Frame | 445/7TS |
|---|---|
| Output | 200 HP (150 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 980 rpm |
| Slip | 2.00 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 285 A |
| L. R. Amperes | 1425 A |
| LRC | 5.0x(Code E) |
| No load current | 98.9 A |
| Rated torque | 1070 ft.lb |
| Locked rotor torque | 180 % |
| Breakdown torque | 190 % |
| Locked rotor time | 21s (cold) 12s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 145 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 105 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 69.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 2472 lb |
Efficiency
| 50% | 94.5 |
|---|---|
| 75% | 94.5 |
| 100% | 94.0 |
Power factor
| 50% | 0.74 |
|---|---|
| 75% | 0.83 |
| 100% | 0.85 |
Electric Motors
| Frame | 445/7TS |
|---|---|
| Output | 200 HP (150 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 980 rpm |
| Slip | 2.00 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 273 A |
| L. R. Amperes | 1529 A |
| LRC | 5.6x(Code F) |
| No load current | 106 A |
| Rated torque | 1070 ft.lb |
| Locked rotor torque | 200 % |
| Breakdown torque | 210 % |
| Locked rotor time | 21s (cold) 12s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 145 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 105 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 69.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 2472 lb |
Efficiency
| 50% | 94.5 |
|---|---|
| 75% | 94.5 |
| 100% | 94.5 |
Power factor
| 50% | 0.71 |
|---|---|
| 75% | 0.81 |
| 100% | 0.84 |
Electric Motors
| Frame | 445/7TS |
|---|---|
| Output | 200 HP (150 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 980 rpm |
| Slip | 2.00 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 265 A |
| L. R. Amperes | 1590 A |
| LRC | 6.0x(Code G) |
| No load current | 111 A |
| Rated torque | 1070 ft.lb |
| Locked rotor torque | 220 % |
| Breakdown torque | 229 % |
| Locked rotor time | 21s (cold) 12s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 145 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 105 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 69.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 2472 lb |
Efficiency
| 50% | 94.0 |
|---|---|
| 75% | 94.5 |
| 100% | 95.0 |
Power factor
| 50% | 0.68 |
|---|---|
| 75% | 0.79 |
| 100% | 0.83 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Constant Resin Flow |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | 2xNPT 3" |
| Terminal Block | Without |
| Shaft Locking Device | Without |
| Drain | Rubber, automatic |
| Shaft Material | SAE 4140 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 203A (ISO 12944 - C2) |
| Grounding Lugs | Double |
| Fan Cover material | Cast Iron |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Plastic |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 12 |


