Description
With cast iron frame, flexible mounting, solid and whole feet, and lower noise levels and operating temperatures, the W22 motors are perfectly suitable for a great variety of industrial applications.
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60//50 Hz |
| Voltage | 230/460//380 V |
| Number of poles | 2 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 3600 rpm |
| Output rating | 150 HP |
| Mounting | F-1 |
| Flange | Without |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Specifications
230/460 V 60 Hz 2P 380 V 50 Hz 2P IE3 400 V 50 Hz 2P IE3 415 V 50 Hz 2P IE3 380 V 50 Hz 2P IE1 400 V 50 Hz 2P IE2 415 V 50 Hz 2P IE2Electric Motors
| Frame | 444/5TS |
|---|---|
| Output | 150 HP (110 kW) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 3570 rpm |
| Slip | 0.83 % |
| Rated voltage | 230/460 V |
| Rated current | 326/163 A |
| L. R. Amperes | 2119/1060 A |
| LRC | 6.5x(Code G) |
| No load current | 82.0/41.0 A |
| Rated torque | 221 ft.lb |
| Locked rotor torque | 180 % |
| Breakdown torque | 240 % |
| Locked rotor time | 39s (cold) 22s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 39.1 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 81.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1749 lb |
Efficiency
| 50% | 94.1 |
|---|---|
| 75% | 95.0 |
| 100% | 95.0 |
Power factor
| 50% | 0.83 |
|---|---|
| 75% | 0.88 |
| 100% | 0.89 |
Electric Motors
| Frame | 444/5TS |
|---|---|
| Output | 125 HP |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2965 rpm |
| Slip | 1.17 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 162 A |
| L. R. Amperes | 988 A |
| LRC | 6.1x(Code F) |
| No load current | 41.0 A |
| Rated torque | 221 ft.lb |
| Locked rotor torque | 170 % |
| Breakdown torque | 229 % |
| Locked rotor time | 30s (cold) 17s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 39.1 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 77.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1749 lb |
Efficiency
| 50% | 93.7 |
|---|---|
| 75% | 94.4 |
| 100% | 95.0 |
Power factor
| 50% | 0.81 |
|---|---|
| 75% | 0.88 |
| 100% | 0.89 |
Electric Motors
| Frame | 444/5TS |
|---|---|
| Output | 125 HP |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2970 rpm |
| Slip | 1.00 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 154 A |
| L. R. Amperes | 1063 A |
| LRC | 6.9x(Code G) |
| No load current | 43.1 A |
| Rated torque | 221 ft.lb |
| Locked rotor torque | 190 % |
| Breakdown torque | 250 % |
| Locked rotor time | 30s (cold) 17s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 39.1 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 77.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1749 lb |
Efficiency
| 50% | 94.1 |
|---|---|
| 75% | 94.9 |
| 100% | 95.0 |
Power factor
| 50% | 0.79 |
|---|---|
| 75% | 0.88 |
| 100% | 0.89 |
Electric Motors
| Frame | 444/5TS |
|---|---|
| Output | 125 HP |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2970 rpm |
| Slip | 1.00 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 148 A |
| L. R. Amperes | 1080 A |
| LRC | 7.3x(Code G) |
| No load current | 45.1 A |
| Rated torque | 221 ft.lb |
| Locked rotor torque | 200 % |
| Breakdown torque | 280 % |
| Locked rotor time | 30s (cold) 17s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 39.1 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 77.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1749 lb |
Efficiency
| 50% | 94.1 |
|---|---|
| 75% | 94.9 |
| 100% | 95.0 |
Power factor
| 50% | 0.77 |
|---|---|
| 75% | 0.87 |
| 100% | 0.89 |
Electric Motors
| Frame | 444/5TS |
|---|---|
| Output | 150 HP (110 kW) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2960 rpm |
| Slip | 1.33 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 200 A |
| L. R. Amperes | 1020 A |
| LRC | 5.1x(Code D) |
| No load current | 41.0 A |
| Rated torque | 266 ft.lb |
| Locked rotor torque | 140 % |
| Breakdown torque | 190 % |
| Locked rotor time | 30s (cold) 17s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 39.1 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 105 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 77.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1749 lb |
Efficiency
| 50% | 94.1 |
|---|---|
| 75% | 94.5 |
| 100% | 94.1 |
Power factor
| 50% | 0.86 |
|---|---|
| 75% | 0.89 |
| 100% | 0.89 |
Electric Motors
| Frame | 444/5TS |
|---|---|
| Output | 150 HP (110 kW) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2965 rpm |
| Slip | 1.17 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 189 A |
| L. R. Amperes | 1077 A |
| LRC | 5.7x(Code E) |
| No load current | 43.1 A |
| Rated torque | 266 ft.lb |
| Locked rotor torque | 160 % |
| Breakdown torque | 210 % |
| Locked rotor time | 30s (cold) 17s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 39.1 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 105 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 77.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1749 lb |
Efficiency
| 50% | 94.5 |
|---|---|
| 75% | 95.0 |
| 100% | 94.5 |
Power factor
| 50% | 0.84 |
|---|---|
| 75% | 0.89 |
| 100% | 0.89 |
Electric Motors
| Frame | 444/5TS |
|---|---|
| Output | 150 HP (110 kW) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2965 rpm |
| Slip | 1.17 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 182 A |
| L. R. Amperes | 1110 A |
| LRC | 6.1x(Code F) |
| No load current | 45.1 A |
| Rated torque | 266 ft.lb |
| Locked rotor torque | 170 % |
| Breakdown torque | 229 % |
| Locked rotor time | 30s (cold) 17s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 39.1 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 77.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1749 lb |
Efficiency
| 50% | 94.5 |
|---|---|
| 75% | 95.0 |
| 100% | 94.5 |
Power factor
| 50% | 0.83 |
|---|---|
| 75% | 0.88 |
| 100% | 0.89 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Constant Resin Flow |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | 2xNPT 3" |
| Terminal Block | Without |
| Shaft Locking Device | Without |
| Drain | Rubber, automatic |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 203A (ISO 12944 - C2) |
| Grounding Lugs | Double |
| Fan Cover material | Cast Iron |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Plastic |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 12 |


