Description
The W40 motor is a general purpose line designed for environments where dirt and moisture are minimal. The W40 cast iron frame is designed to provide maximum ventilation and heat dissipation, offering low vibration levels, high mechanical stiffness and durability.
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60//50 Hz |
| Voltage | 230/460//380 V |
| Number of poles | 2 |
| Degree of Protection | IP23 |
| Synchronous speed | 3600 rpm |
| Output rating | 125 HP |
| Mounting | F-1 |
| Flange | Without |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC01 - ODP |
Electric Motors
| Frame | 404/5TS |
|---|---|
| Output | 125 HP |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 3557 rpm |
| Slip | 1.19 % |
| Rated voltage | 230/460 V |
| Rated current | 272/136 A |
| L. R. Amperes | 1850/925 A |
| LRC | 6.8x(Code G) |
| No load current | 72.0/36.0 A |
| Rated torque | 185 ft.lb |
| Locked rotor torque | 170 % |
| Breakdown torque | 260 % |
| Locked rotor time | 21s (cold) 12s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 8.23 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.25 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP23 |
| Enclosure | IC01 - ODP |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 84.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 865 lb |
Efficiency
| 50% | 93.0 |
|---|---|
| 75% | 94.1 |
| 100% | 94.1 |
Power factor
| 50% | 0.79 |
|---|---|
| 75% | 0.86 |
| 100% | 0.88 |
Electric Motors
| Frame | 404/5TS |
|---|---|
| Output | 100 HP (75 kW) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2955 rpm |
| Slip | 1.50 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 137 A |
| L. R. Amperes | 986 A |
| LRC | 7.2x(Code H) |
| No load current | 33.0 A |
| Rated torque | 178 ft.lb |
| Locked rotor torque | 170 % |
| Breakdown torque | 250 % |
| Locked rotor time | 16s (cold) 9s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 8.23 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP23 |
| Enclosure | IC01 - ODP |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 84.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 865 lb |
Efficiency
| 50% | 91.9 |
|---|---|
| 75% | 92.9 |
| 100% | 94.7 |
Power factor
| 50% | 0.80 |
|---|---|
| 75% | 0.86 |
| 100% | 0.88 |
Electric Motors
| Frame | 404/5TS |
|---|---|
| Output | 100 HP (75 kW) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2960 rpm |
| Slip | 1.33 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 133 A |
| L. R. Amperes | 931 A |
| LRC | 7.0x(Code H) |
| No load current | 36.5 A |
| Rated torque | 177 ft.lb |
| Locked rotor torque | 190 % |
| Breakdown torque | 280 % |
| Locked rotor time | 19s (cold) 11s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 8.23 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP23 |
| Enclosure | IC01 - ODP |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 84.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 865 lb |
Efficiency
| 50% | 92.0 |
|---|---|
| 75% | 92.9 |
| 100% | 94.7 |
Power factor
| 50% | 0.77 |
|---|---|
| 75% | 0.84 |
| 100% | 0.86 |
Electric Motors
| Frame | 404/5TS |
|---|---|
| Output | 100 HP (75 kW) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2965 rpm |
| Slip | 1.17 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 131 A |
| L. R. Amperes | 1022 A |
| LRC | 7.8x(Code J) |
| No load current | 40.0 A |
| Rated torque | 177 ft.lb |
| Locked rotor torque | 200 % |
| Breakdown torque | 290 % |
| Locked rotor time | 16s (cold) 9s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 8.23 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP23 |
| Enclosure | IC01 - ODP |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 84.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 865 lb |
Efficiency
| 50% | 92.0 |
|---|---|
| 75% | 92.9 |
| 100% | 94.7 |
Power factor
| 50% | 0.70 |
|---|---|
| 75% | 0.80 |
| 100% | 0.84 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Constant Resin Flow |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | NPT 3" |
| Terminal Block | Without |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 203A (ISO 12944 - C2) |
| Grounding Lugs | Double |
| Fan Cover material | Without Fan Cover |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Without fan |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 12 |


