Description
W40 is a platform of Open Drip Proof motors (ODP) designed for industrial application in order to have a compact and light solution for the customer.
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60//50 Hz |
| Voltage | 230/460//380 V |
| Number of poles | 2 |
| Degree of Protection | IP23 |
| Synchronous speed | 3600 rpm |
| Output rating | 125 HP |
| Mounting | F-1 |
| Flange | Without |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC01 - ODP |
Electric Motors
| Frame | 404/5TS |
|---|---|
| Output | 125 HP |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 3545 rpm |
| Slip | 1.53 % |
| Rated voltage | 230/460 V |
| Rated current | 274/137 A |
| L. R. Amperes | 1808/904 A |
| LRC | 6.6x(Code G) |
| No load current | 60.0/30.0 A |
| Rated torque | 185 ft.lb |
| Locked rotor torque | 180 % |
| Breakdown torque | 229 % |
| Locked rotor time | 27s (cold) 15s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 8.03 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP23 |
| Enclosure | IC01 - ODP |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 84.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 831 lb |
Efficiency
| 50% | 93.0 |
|---|---|
| 75% | 93.6 |
| 100% | 93.6 |
Power factor
| 50% | 0.80 |
|---|---|
| 75% | 0.86 |
| 100% | 0.88 |
Electric Motors
| Frame | 404/5TS |
|---|---|
| Output | 125 HP |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2930 rpm |
| Slip | 2.33 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 167 A |
| L. R. Amperes | 985 A |
| LRC | 5.9x(Code F) |
| No load current | 30.0 A |
| Rated torque | 224 ft.lb |
| Locked rotor torque | 140 % |
| Breakdown torque | 200 % |
| Locked rotor time | 16s (cold) 9s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 8.03 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 105 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP23 |
| Enclosure | IC01 - ODP |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 84.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 831 lb |
Efficiency
| 50% | 92.4 |
|---|---|
| 75% | 92.8 |
| 100% | 92.8 |
Power factor
| 50% | 0.84 |
|---|---|
| 75% | 0.87 |
| 100% | 0.88 |
Electric Motors
| Frame | 404/5TS |
|---|---|
| Output | 125 HP |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2940 rpm |
| Slip | 2.00 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 158 A |
| L. R. Amperes | 948 A |
| LRC | 6.0x(Code F) |
| No load current | 30.0 A |
| Rated torque | 223 ft.lb |
| Locked rotor torque | 150 % |
| Breakdown torque | 200 % |
| Locked rotor time | 18s (cold) 10s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 8.03 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 105 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP23 |
| Enclosure | IC01 - ODP |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 84.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 831 lb |
Efficiency
| 50% | 92.8 |
|---|---|
| 75% | 93.0 |
| 100% | 93.2 |
Power factor
| 50% | 0.80 |
|---|---|
| 75% | 0.85 |
| 100% | 0.88 |
Electric Motors
| Frame | 404/5TS |
|---|---|
| Output | 125 HP |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2940 rpm |
| Slip | 2.00 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 154 A |
| L. R. Amperes | 1001 A |
| LRC | 6.5x(Code G) |
| No load current | 32.0 A |
| Rated torque | 223 ft.lb |
| Locked rotor torque | 160 % |
| Breakdown torque | 210 % |
| Locked rotor time | 18s (cold) 10s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 8.03 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 105 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP23 |
| Enclosure | IC01 - ODP |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 84.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 831 lb |
Efficiency
| 50% | 93.0 |
|---|---|
| 75% | 93.4 |
| 100% | 93.4 |
Power factor
| 50% | 0.77 |
|---|---|
| 75% | 0.84 |
| 100% | 0.87 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Constant Resin Flow |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | NPT 3" |
| Terminal Block | Without |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 3002 203A (ISO 12944 - C2) |
| Grounding Lugs | Double |
| Fan Cover material | Without Fan Cover |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Without fan |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 12 |


