Description
With cast iron frame, flexible mounting, solid feet, and lower noise levels and operating temperatures, the W22 motors are perfectly suitable for a great variety of industrial applications. Carry CSA Certified for Division 2 on the Nameplate as standard.
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 460 V |
| Number of poles | 4 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 1800 rpm |
| Output rating | 125 HP |
| Mounting | F-1 |
| Flange | Without |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Electric Motors
| Frame | 444/5T |
|---|---|
| Output | 125 HP |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1789 rpm |
| Slip | 0.61 % |
| Rated voltage | 460 V |
| Rated current | 147 A |
| L. R. Amperes | 1308 A |
| LRC | 8.9x(Code K) |
| No load current | 68.0 A |
| Rated torque | 367 ft.lb |
| Locked rotor torque | 270 % |
| Breakdown torque | 320 % |
| Locked rotor time | 59s (cold) 33s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 58.4 sq.ft.lb |
| Design | A |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.25 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 73.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1679 lb |
Efficiency
| 50% | 95.0 |
|---|---|
| 75% | 95.8 |
| 100% | 96.2 |
Power factor
| 50% | 0.64 |
|---|---|
| 75% | 0.75 |
| 100% | 0.80 |
Electric Motors
| Frame | 444/5T |
|---|---|
| Output | 125 HP |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1486 rpm |
| Slip | 0.93 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 173 A |
| L. R. Amperes | 1246 A |
| LRC | 7.2x(Code H) |
| No load current | 67.0 A |
| Rated torque | 442 ft.lb |
| Locked rotor torque | 210 % |
| Breakdown torque | 250 % |
| Locked rotor time | 55s (cold) 31s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 58.4 sq.ft.lb |
| Design | A |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.25 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 69.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1679 lb |
Efficiency
| 50% | 95.0 |
|---|---|
| 75% | 95.4 |
| 100% | 95.4 |
Power factor
| 50% | 0.70 |
|---|---|
| 75% | 0.79 |
| 100% | 0.83 |
Electric Motors
| Frame | 444/5T |
|---|---|
| Output | 125 HP |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1488 rpm |
| Slip | 0.80 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 167 A |
| L. R. Amperes | 1353 A |
| LRC | 8.1x(Code J) |
| No load current | 71.0 A |
| Rated torque | 441 ft.lb |
| Locked rotor torque | 240 % |
| Breakdown torque | 280 % |
| Locked rotor time | 52s (cold) 29s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 58.4 sq.ft.lb |
| Design | A |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 69.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1679 lb |
Efficiency
| 50% | 95.4 |
|---|---|
| 75% | 95.8 |
| 100% | 95.8 |
Power factor
| 50% | 0.67 |
|---|---|
| 75% | 0.77 |
| 100% | 0.81 |
Electric Motors
| Frame | 444/5T |
|---|---|
| Output | 125 HP |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1489 rpm |
| Slip | 0.73 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 163 A |
| L. R. Amperes | 1467 A |
| LRC | 9.0x(Code K) |
| No load current | 75.0 A |
| Rated torque | 441 ft.lb |
| Locked rotor torque | 260 % |
| Breakdown torque | 300 % |
| Locked rotor time | 48s (cold) 27s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 58.4 sq.ft.lb |
| Design | A |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 69.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1679 lb |
Efficiency
| 50% | 95.4 |
|---|---|
| 75% | 95.8 |
| 100% | 95.8 |
Power factor
| 50% | 0.65 |
|---|---|
| 75% | 0.75 |
| 100% | 0.80 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Constant Resin Flow |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | 2xNPT 3" |
| Terminal Block | Without |
| Shaft Locking Device | Without |
| Drain | Rubber, automatic |
| Shaft Material | SAE 4140 Carbon Steel |
| Painting | RAL 6002 203A (ISO 12944 - C2) |
| Grounding Lugs | Double |
| Fan Cover material | Cast Iron |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Plastic |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 12 |


