Description
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380-400-415 V |
| Number of poles | 4 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 1500 rpm |
| Output rating | 125 HP |
| Mounting | F-1 |
| Flange | Without |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Electric Motors
| Frame | 444/5TS |
|---|---|
| Output | 125 HP |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1480 rpm |
| Slip | 1.33 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 169 A |
| L. R. Amperes | 980 A |
| LRC | 5.8x(Code F) |
| No load current | 53.5 A |
| Rated torque | 444 ft.lb |
| Locked rotor torque | 180 % |
| Breakdown torque | 240 % |
| Locked rotor time | 36s (cold) 20s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 44.1 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 70.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1557 lb |
Efficiency
| 50% | 93.5 |
|---|---|
| 75% | 93.9 |
| 100% | 94.3 |
Power factor
| 50% | 0.76 |
|---|---|
| 75% | 0.84 |
| 100% | 0.86 |
Electric Motors
| Frame | 444/5TS |
|---|---|
| Output | 125 HP |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1480 rpm |
| Slip | 1.33 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 160 A |
| L. R. Amperes | 1024 A |
| LRC | 6.4x(Code G) |
| No load current | 58.0 A |
| Rated torque | 444 ft.lb |
| Locked rotor torque | 200 % |
| Breakdown torque | 265 % |
| Locked rotor time | 30s (cold) 17s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 44.1 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 70.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1557 lb |
Efficiency
| 50% | 93.8 |
|---|---|
| 75% | 94.2 |
| 100% | 94.6 |
Power factor
| 50% | 0.74 |
|---|---|
| 75% | 0.82 |
| 100% | 0.86 |
Electric Motors
| Frame | 444/5TS |
|---|---|
| Output | 125 HP |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1485 rpm |
| Slip | 1.00 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 158 A |
| L. R. Amperes | 1074 A |
| LRC | 6.8x(Code G) |
| No load current | 62.0 A |
| Rated torque | 442 ft.lb |
| Locked rotor torque | 210 % |
| Breakdown torque | 290 % |
| Locked rotor time | 27s (cold) 15s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 44.1 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 70.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1557 lb |
Efficiency
| 50% | 93.8 |
|---|---|
| 75% | 94.2 |
| 100% | 94.6 |
Power factor
| 50% | 0.70 |
|---|---|
| 75% | 0.80 |
| 100% | 0.84 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Constant Resin Flow |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | 2xNPT 3" |
| Terminal Block | Without |
| Shaft Locking Device | Without |
| Drain | Rubber, automatic |
| Shaft Material | SAE 4140 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 203A (ISO 12944 - C2) |
| Grounding Lugs | Double |
| Fan Cover material | Cast Iron |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Plastic |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 6 |


