Description
With cast iron frame, flexible mounting, solid and whole feet, and lower noise levels and operating temperatures, the W22 motors are perfectly suitable for a great variety of industrial applications.
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60//50 Hz |
| Voltage | 230/460//380 V |
| Number of poles | 4 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 1800 rpm |
| Output rating | 100 HP |
| Mounting | F-1 |
| Flange | Without |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Specifications
230/460 V 60 Hz 4P 380 V 50 Hz 4P IE3 400 V 50 Hz 4P IE3 415 V 50 Hz 4P IE3 380 V 50 Hz 4P IE1 400 V 50 Hz 4P IE2 415 V 50 Hz 4P IE2Electric Motors
| Frame | 404/5T |
|---|---|
| Output | 100 HP (75 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1780 rpm |
| Slip | 1.11 % |
| Rated voltage | 230/460 V |
| Rated current | 226/113 A |
| L. R. Amperes | 1650/825 A |
| LRC | 7.3x(Code H) |
| No load current | 76.0/38.0 A |
| Rated torque | 295 ft.lb |
| Locked rotor torque | 240 % |
| Breakdown torque | 260 % |
| Locked rotor time | 23s (cold) 13s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 29.9 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.25 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 68.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1182 lb |
Efficiency
| 50% | 95.0 |
|---|---|
| 75% | 95.0 |
| 100% | 95.4 |
Power factor
| 50% | 0.77 |
|---|---|
| 75% | 0.84 |
| 100% | 0.87 |
Electric Motors
| Frame | 404/5T |
|---|---|
| Output | 75 HP (55 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1485 rpm |
| Slip | 1.00 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 102 A |
| L. R. Amperes | 785 A |
| LRC | 7.7x(Code H) |
| No load current | 37.6 A |
| Rated torque | 265 ft.lb |
| Locked rotor torque | 260 % |
| Breakdown torque | 280 % |
| Locked rotor time | 16s (cold) 9s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 29.9 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 64.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1182 lb |
Efficiency
| 50% | 94.0 |
|---|---|
| 75% | 94.4 |
| 100% | 95.0 |
Power factor
| 50% | 0.72 |
|---|---|
| 75% | 0.83 |
| 100% | 0.86 |
Electric Motors
| Frame | 404/5T |
|---|---|
| Output | 75 HP (55 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1485 rpm |
| Slip | 1.00 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 98.3 A |
| L. R. Amperes | 826 A |
| LRC | 8.4x(Code J) |
| No load current | 40.1 A |
| Rated torque | 265 ft.lb |
| Locked rotor torque | 280 % |
| Breakdown torque | 310 % |
| Locked rotor time | 16s (cold) 9s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 29.9 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 64.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1182 lb |
Efficiency
| 50% | 93.9 |
|---|---|
| 75% | 94.5 |
| 100% | 95.0 |
Power factor
| 50% | 0.69 |
|---|---|
| 75% | 0.81 |
| 100% | 0.85 |
Electric Motors
| Frame | 404/5T |
|---|---|
| Output | 75 HP (55 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1485 rpm |
| Slip | 1.00 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 95.9 A |
| L. R. Amperes | 854 A |
| LRC | 8.9x(Code K) |
| No load current | 42.0 A |
| Rated torque | 265 ft.lb |
| Locked rotor torque | 290 % |
| Breakdown torque | 330 % |
| Locked rotor time | 16s (cold) 9s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 29.9 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 64.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1182 lb |
Efficiency
| 50% | 93.6 |
|---|---|
| 75% | 94.5 |
| 100% | 95.0 |
Power factor
| 50% | 0.66 |
|---|---|
| 75% | 0.79 |
| 100% | 0.84 |
Electric Motors
| Frame | 404/5T |
|---|---|
| Output | 100 HP (75 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1470 rpm |
| Slip | 2.00 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 138 A |
| L. R. Amperes | 814 A |
| LRC | 5.9x(Code F) |
| No load current | 37.6 A |
| Rated torque | 357 ft.lb |
| Locked rotor torque | 190 % |
| Breakdown torque | 210 % |
| Locked rotor time | 16s (cold) 9s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 29.9 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 105 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 64.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1182 lb |
Efficiency
| 50% | 94.5 |
|---|---|
| 75% | 94.1 |
| 100% | 93.6 |
Power factor
| 50% | 0.82 |
|---|---|
| 75% | 0.86 |
| 100% | 0.88 |
Electric Motors
| Frame | 404/5T |
|---|---|
| Output | 100 HP (75 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1475 rpm |
| Slip | 1.67 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 131 A |
| L. R. Amperes | 852 A |
| LRC | 6.5x(Code G) |
| No load current | 40.1 A |
| Rated torque | 356 ft.lb |
| Locked rotor torque | 210 % |
| Breakdown torque | 229 % |
| Locked rotor time | 16s (cold) 9s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 29.9 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 105 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 64.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1182 lb |
Efficiency
| 50% | 94.5 |
|---|---|
| 75% | 94.5 |
| 100% | 94.1 |
Power factor
| 50% | 0.79 |
|---|---|
| 75% | 0.85 |
| 100% | 0.88 |
Electric Motors
| Frame | 404/5T |
|---|---|
| Output | 100 HP (75 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1475 rpm |
| Slip | 1.67 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 127 A |
| L. R. Amperes | 902 A |
| LRC | 7.1x(Code H) |
| No load current | 42.0 A |
| Rated torque | 356 ft.lb |
| Locked rotor torque | 220 % |
| Breakdown torque | 250 % |
| Locked rotor time | 16s (cold) 9s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 29.9 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 105 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 64.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1182 lb |
Efficiency
| 50% | 94.5 |
|---|---|
| 75% | 94.5 |
| 100% | 94.5 |
Power factor
| 50% | 0.77 |
|---|---|
| 75% | 0.84 |
| 100% | 0.87 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Constant Resin Flow |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | NPT 3" |
| Terminal Block | Without |
| Shaft Locking Device | With |
| Drain | Rubber, automatic |
| Shaft Material | SAE 4140 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 203A (ISO 12944 - C2) |
| Grounding Lugs | Double |
| Fan Cover material | Cast Iron |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Plastic |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 12 |


