Description
With cast iron frame, flexible mounting, solid feet, and lower noise levels and operating temperatures, the W22 motors are perfectly suitable for a great variety of industrial applications. Carry CSA Certified for Division 2 on the Nameplate as standard.
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Number of poles | 6 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 1200 rpm |
| Output rating | 100 HP |
| Mounting | F-1 |
| Flange | Without |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Electric Motors
| Frame | 444/5T |
|---|---|
| Output | 100 HP (75 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1190 rpm |
| Slip | 0.83 % |
| Rated voltage | 230/460 V |
| Rated current | 248/124 A |
| L. R. Amperes | 1885/942 A |
| LRC | 7.6x(Code J) |
| No load current | 124/62.0 A |
| Rated torque | 441 ft.lb |
| Locked rotor torque | 260 % |
| Breakdown torque | 320 % |
| Locked rotor time | 48s (cold) 27s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 106 sq.ft.lb |
| Design | A |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.25 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 69.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1971 lb |
Efficiency
| 50% | 94.5 |
|---|---|
| 75% | 95.4 |
| 100% | 95.8 |
Power factor
| 50% | 0.60 |
|---|---|
| 75% | 0.72 |
| 100% | 0.79 |
Electric Motors
| Frame | 444/5T |
|---|---|
| Output | 100 HP (75 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 985 rpm |
| Slip | 1.50 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 146 A |
| L. R. Amperes | 934 A |
| LRC | 6.4x(Code G) |
| No load current | 61.5 A |
| Rated torque | 533 ft.lb |
| Locked rotor torque | 190 % |
| Breakdown torque | 250 % |
| Locked rotor time | 45s (cold) 25s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 106 sq.ft.lb |
| Design | A |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.25 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 65.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1971 lb |
Efficiency
| 50% | 94.6 |
|---|---|
| 75% | 95.0 |
| 100% | 95.0 |
Power factor
| 50% | 0.67 |
|---|---|
| 75% | 0.77 |
| 100% | 0.82 |
Electric Motors
| Frame | 444/5T |
|---|---|
| Output | 100 HP (75 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 990 rpm |
| Slip | 1.00 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 140 A |
| L. R. Amperes | 980 A |
| LRC | 7.0x(Code H) |
| No load current | 65.5 A |
| Rated torque | 530 ft.lb |
| Locked rotor torque | 210 % |
| Breakdown torque | 280 % |
| Locked rotor time | 45s (cold) 25s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 106 sq.ft.lb |
| Design | A |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 65.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1971 lb |
Efficiency
| 50% | 95.0 |
|---|---|
| 75% | 95.4 |
| 100% | 95.4 |
Power factor
| 50% | 0.63 |
|---|---|
| 75% | 0.75 |
| 100% | 0.81 |
Electric Motors
| Frame | 444/5T |
|---|---|
| Output | 100 HP (75 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 990 rpm |
| Slip | 1.00 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 138 A |
| L. R. Amperes | 1021 A |
| LRC | 7.4x(Code J) |
| No load current | 69.0 A |
| Rated torque | 530 ft.lb |
| Locked rotor torque | 229 % |
| Breakdown torque | 310 % |
| Locked rotor time | 45s (cold) 25s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 106 sq.ft.lb |
| Design | A |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 65.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1971 lb |
Efficiency
| 50% | 95.0 |
|---|---|
| 75% | 95.4 |
| 100% | 95.4 |
Power factor
| 50% | 0.60 |
|---|---|
| 75% | 0.73 |
| 100% | 0.79 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Constant Resin Flow |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | 2xNPT 3" |
| Terminal Block | Without |
| Shaft Locking Device | Without |
| Drain | Rubber, automatic |
| Shaft Material | SAE 4140 Carbon Steel |
| Painting | RAL 6002 203A (ISO 12944 - C2) |
| Grounding Lugs | Double |
| Fan Cover material | Cast Iron |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Plastic |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 12 |


