Description
The W22 IEEE 841 motors were especially designed to operate in petrochemical and chemical industries. The motor has cast iron frame, flexible mounting, solid and whole feet, low noise levels, anticorrosive internal coating and high efficiency.
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 460 V |
| Number of poles | 8 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 900 rpm |
| Output rating | 100 HP |
| Mounting | F-1 |
| Flange | Without |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Specifications
460 V 60 Hz 8P 380 V 50 Hz 8P IE3 400 V 50 Hz 8P IE3 415 V 50 Hz 8P IE3 380 V 50 Hz 8P IE2 400 V 50 Hz 8P IE2 415 V 50 Hz 8P IE2Electric Motors
| Frame | 444/5T |
|---|---|
| Output | 100 HP (75 kW) |
| Number of Poles | 8 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 890 rpm |
| Slip | 1.11 % |
| Rated voltage | 460 V |
| Rated current | 127 A |
| L. R. Amperes | 762 A |
| LRC | 6.0x(Code G) |
| No load current | 56.0 A |
| Rated torque | 590 ft.lb |
| Locked rotor torque | 190 % |
| Breakdown torque | 220 % |
| Locked rotor time | 27s (cold) 15s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 87.3 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.25 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 63.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1780 lb |
Efficiency
| 50% | 93.6 |
|---|---|
| 75% | 94.1 |
| 100% | 94.1 |
Power factor
| 50% | 0.63 |
|---|---|
| 75% | 0.74 |
| 100% | 0.79 |
Electric Motors
| Frame | 444/5T |
|---|---|
| Output | 75 HP (55 kW) |
| Number of Poles | 8 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 740 rpm |
| Slip | 1.33 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 118 A |
| L. R. Amperes | 717 A |
| LRC | 6.1x(Code G) |
| No load current | 55.0 A |
| Rated torque | 532 ft.lb |
| Locked rotor torque | 200 % |
| Breakdown torque | 229 % |
| Locked rotor time | 21s (cold) 12s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 87.3 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 59.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1780 lb |
Efficiency
| 50% | 92.9 |
|---|---|
| 75% | 93.4 |
| 100% | 93.2 |
Power factor
| 50% | 0.59 |
|---|---|
| 75% | 0.72 |
| 100% | 0.78 |
Electric Motors
| Frame | 444/5T |
|---|---|
| Output | 75 HP (55 kW) |
| Number of Poles | 8 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 740 rpm |
| Slip | 1.33 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 116 A |
| L. R. Amperes | 778 A |
| LRC | 6.7x(Code J) |
| No load current | 61.0 A |
| Rated torque | 532 ft.lb |
| Locked rotor torque | 229 % |
| Breakdown torque | 270 % |
| Locked rotor time | 21s (cold) 12s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 87.3 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 59.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1780 lb |
Efficiency
| 50% | 91.9 |
|---|---|
| 75% | 93.0 |
| 100% | 93.2 |
Power factor
| 50% | 0.55 |
|---|---|
| 75% | 0.68 |
| 100% | 0.75 |
Electric Motors
| Frame | 444/5T |
|---|---|
| Output | 75 HP (55 kW) |
| Number of Poles | 8 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 740 rpm |
| Slip | 1.33 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 115 A |
| L. R. Amperes | 806 A |
| LRC | 7.0x(Code J) |
| No load current | 67.0 A |
| Rated torque | 532 ft.lb |
| Locked rotor torque | 250 % |
| Breakdown torque | 290 % |
| Locked rotor time | 21s (cold) 12s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 87.3 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 59.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1780 lb |
Efficiency
| 50% | 91.2 |
|---|---|
| 75% | 92.6 |
| 100% | 93.1 |
Power factor
| 50% | 0.51 |
|---|---|
| 75% | 0.65 |
| 100% | 0.73 |
Electric Motors
| Frame | 444/5T |
|---|---|
| Output | 100 HP (75 kW) |
| Number of Poles | 8 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 735 rpm |
| Slip | 2.00 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 152 A |
| L. R. Amperes | 714 A |
| LRC | 4.7x(Code E) |
| No load current | 55.0 A |
| Rated torque | 714 ft.lb |
| Locked rotor torque | 150 % |
| Breakdown torque | 170 % |
| Locked rotor time | 21s (cold) 12s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 87.3 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 105 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 59.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1780 lb |
Efficiency
| 50% | 93.6 |
|---|---|
| 75% | 93.0 |
| 100% | 92.4 |
Power factor
| 50% | 0.69 |
|---|---|
| 75% | 0.78 |
| 100% | 0.81 |
Electric Motors
| Frame | 444/5T |
|---|---|
| Output | 100 HP (75 kW) |
| Number of Poles | 8 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 740 rpm |
| Slip | 1.33 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 147 A |
| L. R. Amperes | 779 A |
| LRC | 5.3x(Code F) |
| No load current | 61.0 A |
| Rated torque | 710 ft.lb |
| Locked rotor torque | 170 % |
| Breakdown torque | 200 % |
| Locked rotor time | 21s (cold) 12s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 87.3 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 105 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 59.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1780 lb |
Efficiency
| 50% | 93.0 |
|---|---|
| 75% | 93.0 |
| 100% | 93.0 |
Power factor
| 50% | 0.65 |
|---|---|
| 75% | 0.75 |
| 100% | 0.79 |
Electric Motors
| Frame | 444/5T |
|---|---|
| Output | 100 HP (75 kW) |
| Number of Poles | 8 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 740 rpm |
| Slip | 1.33 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 144 A |
| L. R. Amperes | 806 A |
| LRC | 5.6x(Code G) |
| No load current | 67.0 A |
| Rated torque | 710 ft.lb |
| Locked rotor torque | 190 % |
| Breakdown torque | 220 % |
| Locked rotor time | 21s (cold) 12s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 87.3 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 105 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 59.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1780 lb |
Efficiency
| 50% | 92.4 |
|---|---|
| 75% | 93.0 |
| 100% | 93.0 |
Power factor
| 50% | 0.61 |
|---|---|
| 75% | 0.73 |
| 100% | 0.78 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Constant Resin Flow |
| Regreasing System | Extended in Stainless Steel, at Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | 2xNPT 3" |
| Terminal Block | Without |
| Shaft Locking Device | With |
| Drain | Type T, Threaded |
| Shaft Material | SAE 4140 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 202E (ISO 12944 - C4) |
| Grounding Lugs | Double |
| Fan Cover material | Cast Iron |
| Tropicalized Painting | According to IEEE-841 (96h) |
| Joints Seal | Molykote |
| Foot flatness | (0.005 pol) 0.127 mm |
| Fan material | Conductive Plastic |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 3 |


