Description
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 200/400 V |
| Number of poles | 4 |
| Degree of Protection | IP23 |
| Synchronous speed | 1800 rpm |
| Output rating | 75 HP |
| Mounting | W-6 |
| Flange | C |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC01 - ODP |
Electric Motors
| Frame | 364/5JP |
|---|---|
| Output | 75 HP (55 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1780 rpm |
| Slip | 1.11 % |
| Rated voltage | 200/400 V |
| Rated current | 197/98.3 A |
| L. R. Amperes | 1337/669 A |
| LRC | 6.8x(Code G) |
| No load current | 70.2/35.1 A |
| Rated torque | 221 ft.lb |
| Locked rotor torque | 220 % |
| Breakdown torque | 260 % |
| Locked rotor time | 25s (cold) 14s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 16.8 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.25 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP23 |
| Enclosure | IC01 - ODP |
| Mounting | W-6 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 69.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 780 lb |
Efficiency
| 50% | 94.5 |
|---|---|
| 75% | 95.0 |
| 100% | 95.0 |
Power factor
| 50% | 0.73 |
|---|---|
| 75% | 0.82 |
| 100% | 0.85 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Constant Resin Flow |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | NPT 3" |
| Terminal Block | Without |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 203A (ISO 12944 - C2) |
| Grounding Lugs | Double |
| Fan Cover material | Without Fan Cover |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Without fan |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | With |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 12 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Constant Resin Flow |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | NPT 3" |
| Terminal Block | Without |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 203A (ISO 12944 - C2) |
| Grounding Lugs | Double |
| Fan Cover material | Without Fan Cover |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Without fan |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | With |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 12 |


