Description
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 460//380-415 V |
| Number of poles | 4 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 1800 rpm |
| Output rating | 100 HP |
| Mounting | B3L(E) |
| Flange | Without |
| Terminal box¹ | Right position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Electric Motors
| Frame | 280S/M |
|---|---|
| Output | 100 HP (75 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1789 rpm |
| Slip | 0.61 % |
| Rated voltage | 460 V |
| Rated current | 116 A |
| L. R. Amperes | 1021 A |
| LRC | 8.8 |
| No load current | 39.0 A |
| Rated torque | 294 ft.lb |
| Locked rotor torque | 250 % |
| Breakdown torque | 290 % |
| Locked rotor time | 66s (cold) 37s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 53.5 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.25 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3L(E) |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 73.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1585 lb |
Efficiency
| 50% | 93.0 |
|---|---|
| 75% | 94.5 |
| 100% | 95.4 |
Power factor
| 50% | 0.72 |
|---|---|
| 75% | 0.81 |
| 100% | 0.85 |
Electric Motors
| Frame | 280S/M |
|---|---|
| Output | 100 HP (75 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1486 rpm |
| Slip | 0.93 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 139 A |
| L. R. Amperes | 973 A |
| LRC | 7.0 |
| No load current | 39.0 A |
| Rated torque | 353 ft.lb |
| Locked rotor torque | 190 % |
| Breakdown torque | 229 % |
| Locked rotor time | 63s (cold) 35s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 53.5 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3L(E) |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 69.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1585 lb |
Efficiency
| 50% | 94.8 |
|---|---|
| 75% | 95.2 |
| 100% | 95.4 |
Power factor
| 50% | 0.78 |
|---|---|
| 75% | 0.84 |
| 100% | 0.86 |
Electric Motors
| Frame | 280S/M |
|---|---|
| Output | 100 HP (75 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1487 rpm |
| Slip | 0.87 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 132 A |
| L. R. Amperes | 1030 A |
| LRC | 7.8 |
| No load current | 42.0 A |
| Rated torque | 353 ft.lb |
| Locked rotor torque | 220 % |
| Breakdown torque | 260 % |
| Locked rotor time | 57s (cold) 32s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 53.5 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3L(E) |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 69.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1585 lb |
Efficiency
| 50% | 94.7 |
|---|---|
| 75% | 95.2 |
| 100% | 95.6 |
Power factor
| 50% | 0.75 |
|---|---|
| 75% | 0.83 |
| 100% | 0.86 |
Electric Motors
| Frame | 280S/M |
|---|---|
| Output | 100 HP (75 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1488 rpm |
| Slip | 0.80 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 128 A |
| L. R. Amperes | 1075 A |
| LRC | 8.4 |
| No load current | 44.5 A |
| Rated torque | 353 ft.lb |
| Locked rotor torque | 240 % |
| Breakdown torque | 280 % |
| Locked rotor time | 55s (cold) 31s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 53.5 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3L(E) |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 69.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 1585 lb |
Efficiency
| 50% | 94.6 |
|---|---|
| 75% | 95.2 |
| 100% | 95.7 |
Power factor
| 50% | 0.73 |
|---|---|
| 75% | 0.82 |
| 100% | 0.85 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Constant Resin Flow |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | 2xM63x1,5 |
| Terminal Block | BMC - 6 pins |
| Shaft Locking Device | Without |
| Drain | Rubber, automatic |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 203A (ISO 12944 - C2) |
| Grounding Lugs | Double |
| Fan Cover material | Cast Iron |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Plastic |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 6 |
Downloads
- WEG IEC Motors - General Purpose and ATEX/IECEx
- US100 Standard Catalog Super Premium and Explosion Proof Sections
- US100 Standard Catalog IEC, TruMetric and Atex Motors Section
- US100 Standard Catalog Single Phase and Three Phase General Purpose Motors
- US100 Standard Stock Catalog Complete
- US100 Electrical and Mechanical Data


