Description
Line of vertical motors with flange type P. For application on irrigation pumps, water treatment, petrochemical industry, among others, in environments with dust and humidity demanding high torque.
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 230/460 V |
| Number of poles | 4 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 1800 rpm |
| Output rating | 75 HP |
| Mounting | W-6 |
| Flange | P |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Specifications
230/460 V 60 Hz 4P 380 V 50 Hz 4P IE3 400 V 50 Hz 4P IE3 415 V 50 Hz 4P IE3 380 V 50 Hz 4P IE2 400 V 50 Hz 4P IE2 415 V 50 Hz 4P IE2Electric Motors
| Frame | 364/5HP |
|---|---|
| Output | 75 HP (55 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1780 rpm |
| Slip | 1.11 % |
| Rated voltage | 230/460 V |
| Rated current | 174/87.2 A |
| L. R. Amperes | 1116/558 A |
| LRC | 6.4x(Code G) |
| No load current | 66.0/33.0 A |
| Rated torque | 221 ft.lb |
| Locked rotor torque | 240 % |
| Breakdown torque | 260 % |
| Locked rotor time | 25s (cold) 14s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 23.3 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.25 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | W-6 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 67.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 952 lb |
Efficiency
| 50% | 94.5 |
|---|---|
| 75% | 95.0 |
| 100% | 95.4 |
Power factor
| 50% | 0.68 |
|---|---|
| 75% | 0.78 |
| 100% | 0.83 |
Electric Motors
| Frame | 364/5HP |
|---|---|
| Output | 60 HP (45 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1480 rpm |
| Slip | 1.33 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 88.5 A |
| L. R. Amperes | 620 A |
| LRC | 7.0x(Code H) |
| No load current | 33.0 A |
| Rated torque | 213 ft.lb |
| Locked rotor torque | 210 % |
| Breakdown torque | 250 % |
| Locked rotor time | 18s (cold) 10s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 23.3 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | W-6 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 63.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 952 lb |
Efficiency
| 50% | 93.7 |
|---|---|
| 75% | 94.2 |
| 100% | 94.2 |
Power factor
| 50% | 0.68 |
|---|---|
| 75% | 0.78 |
| 100% | 0.82 |
Electric Motors
| Frame | 364/5HP |
|---|---|
| Output | 60 HP (45 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1480 rpm |
| Slip | 1.33 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 84.9 A |
| L. R. Amperes | 637 A |
| LRC | 7.5x(Code J) |
| No load current | 35.0 A |
| Rated torque | 213 ft.lb |
| Locked rotor torque | 240 % |
| Breakdown torque | 280 % |
| Locked rotor time | 18s (cold) 10s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 23.3 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | W-6 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 63.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 952 lb |
Efficiency
| 50% | 93.6 |
|---|---|
| 75% | 94.2 |
| 100% | 94.4 |
Power factor
| 50% | 0.64 |
|---|---|
| 75% | 0.75 |
| 100% | 0.81 |
Electric Motors
| Frame | 364/5HP |
|---|---|
| Output | 60 HP (45 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1485 rpm |
| Slip | 1.00 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 82.7 A |
| L. R. Amperes | 662 A |
| LRC | 8.0x(Code J) |
| No load current | 38.0 A |
| Rated torque | 212 ft.lb |
| Locked rotor torque | 260 % |
| Breakdown torque | 310 % |
| Locked rotor time | 18s (cold) 10s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 23.3 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | W-6 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 63.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 952 lb |
Efficiency
| 50% | 93.5 |
|---|---|
| 75% | 94.2 |
| 100% | 94.6 |
Power factor
| 50% | 0.61 |
|---|---|
| 75% | 0.73 |
| 100% | 0.80 |
Electric Motors
| Frame | 364/5HP |
|---|---|
| Output | 75 HP (55 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1470 rpm |
| Slip | 2.00 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 106 A |
| L. R. Amperes | 541 A |
| LRC | 5.1x(Code E) |
| No load current | 33.0 A |
| Rated torque | 268 ft.lb |
| Locked rotor torque | 170 % |
| Breakdown torque | 200 % |
| Locked rotor time | 18s (cold) 10s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 23.3 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 105 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | W-6 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 63.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 952 lb |
Efficiency
| 50% | 94.5 |
|---|---|
| 75% | 94.1 |
| 100% | 93.6 |
Power factor
| 50% | 0.75 |
|---|---|
| 75% | 0.82 |
| 100% | 0.84 |
Electric Motors
| Frame | 364/5HP |
|---|---|
| Output | 75 HP (55 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1475 rpm |
| Slip | 1.67 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 102 A |
| L. R. Amperes | 571 A |
| LRC | 5.6x(Code F) |
| No load current | 35.0 A |
| Rated torque | 267 ft.lb |
| Locked rotor torque | 200 % |
| Breakdown torque | 220 % |
| Locked rotor time | 18s (cold) 10s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 23.3 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 105 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | W-6 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 63.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 952 lb |
Efficiency
| 50% | 94.5 |
|---|---|
| 75% | 94.5 |
| 100% | 94.1 |
Power factor
| 50% | 0.70 |
|---|---|
| 75% | 0.80 |
| 100% | 0.83 |
Electric Motors
| Frame | 364/5HP |
|---|---|
| Output | 75 HP (55 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1480 rpm |
| Slip | 1.33 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 98.7 A |
| L. R. Amperes | 602 A |
| LRC | 6.1x(Code G) |
| No load current | 38.0 A |
| Rated torque | 266 ft.lb |
| Locked rotor torque | 210 % |
| Breakdown torque | 240 % |
| Locked rotor time | 18s (cold) 10s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 23.3 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 105 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | W-6 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 63.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 952 lb |
Efficiency
| 50% | 94.1 |
|---|---|
| 75% | 94.5 |
| 100% | 94.5 |
Power factor
| 50% | 0.67 |
|---|---|
| 75% | 0.78 |
| 100% | 0.82 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Constant Resin Flow |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | NPT 3" |
| Terminal Block | Without |
| Shaft Locking Device | Without |
| Drain | Rubber, automatic |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 203A (ISO 12944 - C2) |
| Grounding Lugs | Double |
| Fan Cover material | Cast Iron |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Plastic |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Drip Cover | With |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 12 |


