Description
W40 is a platform of Open Drip Proof motors (ODP) designed for industrial application in order to have a compact and light solution for the customer.
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60//50 Hz |
| Voltage | 230/460//380 V |
| Number of poles | 2 |
| Degree of Protection | IP23 |
| Synchronous speed | 3600 rpm |
| Output rating | 60 HP |
| Mounting | F-1 |
| Flange | Without |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC01 - ODP |
Electric Motors
| Frame | 324/6TS |
|---|---|
| Output | 60 HP (45 kW) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 3555 rpm |
| Slip | 1.25 % |
| Rated voltage | 230/460 V |
| Rated current | 141/70.6 A |
| L. R. Amperes | 861/431 A |
| LRC | 6.1x(Code G) |
| No load current | 44.0/22.0 A |
| Rated torque | 88.6 ft.lb |
| Locked rotor torque | 180 % |
| Breakdown torque | 200 % |
| Locked rotor time | 28s (cold) 16s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 3.41 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP23 |
| Enclosure | IC01 - ODP |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Approx. weight³ | 461 lb |
Efficiency
| 50% | 92.4 |
|---|---|
| 75% | 93.0 |
| 100% | 93.0 |
Power factor
| 50% | 0.76 |
|---|---|
| 75% | 0.83 |
| 100% | 0.86 |
Electric Motors
| Frame | 324/6TS |
|---|---|
| Output | 60 HP (45 kW) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2935 rpm |
| Slip | 2.17 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 85.4 A |
| L. R. Amperes | 418 A |
| LRC | 4.9x(Code E) |
| No load current | 21.0 A |
| Rated torque | 107 ft.lb |
| Locked rotor torque | 150 % |
| Breakdown torque | 200 % |
| Locked rotor time | 19s (cold) 11s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 3.41 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 105 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP23 |
| Enclosure | IC01 - ODP |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Approx. weight³ | 461 lb |
Efficiency
| 50% | 90.2 |
|---|---|
| 75% | 91.0 |
| 100% | 91.0 |
Power factor
| 50% | 0.81 |
|---|---|
| 75% | 0.86 |
| 100% | 0.88 |
Electric Motors
| Frame | 324/6TS |
|---|---|
| Output | 60 HP (45 kW) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2945 rpm |
| Slip | 1.83 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 81.4 A |
| L. R. Amperes | 448 A |
| LRC | 5.5x(Code F) |
| No load current | 24.0 A |
| Rated torque | 107 ft.lb |
| Locked rotor torque | 170 % |
| Breakdown torque | 200 % |
| Locked rotor time | 19s (cold) 11s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 3.41 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 105 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP23 |
| Enclosure | IC01 - ODP |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Approx. weight³ | 461 lb |
Efficiency
| 50% | 91.0 |
|---|---|
| 75% | 91.7 |
| 100% | 91.7 |
Power factor
| 50% | 0.77 |
|---|---|
| 75% | 0.84 |
| 100% | 0.87 |
Electric Motors
| Frame | 324/6TS |
|---|---|
| Output | 60 HP (45 kW) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2950 rpm |
| Slip | 1.67 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 79.1 A |
| L. R. Amperes | 467 A |
| LRC | 5.9x(Code F) |
| No load current | 27.0 A |
| Rated torque | 107 ft.lb |
| Locked rotor torque | 180 % |
| Breakdown torque | 200 % |
| Locked rotor time | 18s (cold) 10s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 3.41 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP23 |
| Enclosure | IC01 - ODP |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Approx. weight³ | 461 lb |
Efficiency
| 50% | 91.7 |
|---|---|
| 75% | 91.7 |
| 100% | 92.0 |
Power factor
| 50% | 0.74 |
|---|---|
| 75% | 0.82 |
| 100% | 0.86 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | NPT 2" |
| Terminal Block | Without |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 3002 203A (ISO 12944 - C2) |
| Grounding Lugs | Single |
| Fan Cover material | Without Fan Cover |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Without fan |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 12 |


