Description
These TEFC and TEAO motors are built according to NEMA standards and designed for operation in 100% humidity and the most corrosive environments.
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 460 V |
| Number of poles | 8/4 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 900/1800 rpm |
| Output rating | 12.5/50 HP |
| Mounting | F-1 |
| Flange | Without |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Electric Motors
| Frame | 364/5T |
|---|---|
| Output | 50 HP (37 kW) |
| Number of Poles | 8/4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1780 rpm |
| Slip | 1.11 % |
| Rated voltage | 460 V |
| Rated current | 59.8 A |
| L. R. Amperes | 526 A |
| LRC | 8.8x(Code K) |
| No load current | 30.7 A |
| Rated torque | 148 ft.lb |
| Locked rotor torque | 310 % |
| Breakdown torque | 350 % |
| Locked rotor time | 14s (cold) 8s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 19.9 sq.ft.lb |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 71.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 844 lb |
Efficiency
| 50% | 89.5 |
|---|---|
| 75% | 91.0 |
| 100% | 92.4 |
Power factor
| 50% | 0.67 |
|---|---|
| 75% | 0.78 |
| 100% | 0.84 |
Electric Motors
| Frame | 364/5T |
|---|---|
| Output | 12.5 HP (9.2 kW) |
| Number of Poles | 8/4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 885 rpm |
| Slip | 1.67 % |
| Rated voltage | 460 V |
| Rated current | 21.4 A |
| L. R. Amperes | 94.2 A |
| LRC | 4.4x(Code G) |
| No load current | 16.3 A |
| Rated torque | 74.2 ft.lb |
| Locked rotor torque | 190 % |
| Breakdown torque | 229 % |
| Locked rotor time | 82s (cold) 46s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 19.9 sq.ft.lb |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 60.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 844 lb |
Efficiency
| 50% | 84.0 |
|---|---|
| 75% | 87.5 |
| 100% | 88.5 |
Power factor
| 50% | 0.40 |
|---|---|
| 75% | 0.52 |
| 100% | 0.61 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Constant Resin Flow |
| Space Heater Voltage | 110-127/200-240 V |
| Main terminal box hole | NPT 3" |
| Terminal Block | Without |
| Shaft Locking Device | Without |
| Drain | Rubber, automatic |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 202E (ISO 12944 - C4) |
| Grounding Lugs | Double |
| Fan Cover material | Cast Iron |
| Tropicalized Painting | Complete (200h) |
| Joints Seal | Permatex |
| Fan material | Plastic |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 6 |
Downloads
- W22 Cooling Tower
- US100 Standard Catalog Super Premium and Explosion Proof Sections
- US100 Standard Catalog Washdown, Fractional and Air Handling Motors
- US100 Standard Stock Catalog Complete
- USA Linecard 2020
- Low Voltage Motors Three-Phase Severe Duty & Explosion Proof Motors
- WEG Commercial HVAC Catalog
- US100 Electrical and Mechanical Data


