Description
WEG Explosion-proof motor was especially designed to operate in environments with the presence of explosive atmospheres. It has robust construction, a flame retention system with gaps between the parts carefully designed, accurate machining on the terminal box and screws with high mechanical strength. It meets the requirements of explosive atmospheres like Division I/Zone 1. Motors are certified for VFD service.
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60//50 Hz |
| Voltage | 230/460//380 V |
| Number of poles | 4 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 1800 rpm |
| Output rating | 50 HP |
| Mounting | F-1 |
| Flange | C |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Electric Motors
| Frame | 326TC |
|---|---|
| Output | 50 HP (37 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1775 rpm |
| Slip | 1.39 % |
| Rated voltage | 230/460 V |
| Rated current | 121/60.6 A |
| L. R. Amperes | 885/443 A |
| LRC | 7.3x(Code H) |
| No load current | 55.0/27.5 A |
| Rated torque | 148 ft.lb |
| Locked rotor torque | 260 % |
| Breakdown torque | 280 % |
| Locked rotor time | 36s (cold) 20s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 9.16 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 71.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 699 lb |
Efficiency
| 50% | 93.6 |
|---|---|
| 75% | 94.5 |
| 100% | 94.5 |
Power factor
| 50% | 0.65 |
|---|---|
| 75% | 0.76 |
| 100% | 0.81 |
Electric Motors
| Frame | 326TC |
|---|---|
| Output | 40 HP (30 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1475 rpm |
| Slip | 1.67 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 60.1 A |
| L. R. Amperes | 415 A |
| LRC | 6.9x(Code H) |
| No load current | 27.1 A |
| Rated torque | 142 ft.lb |
| Locked rotor torque | 240 % |
| Breakdown torque | 260 % |
| Locked rotor time | 21s (cold) 12s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 9.16 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 69.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 699 lb |
Efficiency
| 50% | 93.0 |
|---|---|
| 75% | 93.6 |
| 100% | 93.6 |
Power factor
| 50% | 0.65 |
|---|---|
| 75% | 0.76 |
| 100% | 0.81 |
Electric Motors
| Frame | 326TC |
|---|---|
| Output | 40 HP (30 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1480 rpm |
| Slip | 1.33 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 58.6 A |
| L. R. Amperes | 445 A |
| LRC | 7.6x(Code J) |
| No load current | 29.7 A |
| Rated torque | 142 ft.lb |
| Locked rotor torque | 260 % |
| Breakdown torque | 290 % |
| Locked rotor time | 21s (cold) 12s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 9.16 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 69.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 699 lb |
Efficiency
| 50% | 93.0 |
|---|---|
| 75% | 93.6 |
| 100% | 93.6 |
Power factor
| 50% | 0.60 |
|---|---|
| 75% | 0.73 |
| 100% | 0.79 |
Electric Motors
| Frame | 326TC |
|---|---|
| Output | 40 HP (30 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1480 rpm |
| Slip | 1.33 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 58.7 A |
| L. R. Amperes | 470 A |
| LRC | 8.0x(Code K) |
| No load current | 31.8 A |
| Rated torque | 142 ft.lb |
| Locked rotor torque | 280 % |
| Breakdown torque | 310 % |
| Locked rotor time | 21s (cold) 12s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 9.16 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 69.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 699 lb |
Efficiency
| 50% | 92.4 |
|---|---|
| 75% | 93.6 |
| 100% | 93.6 |
Power factor
| 50% | 0.57 |
|---|---|
| 75% | 0.69 |
| 100% | 0.76 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | NPT 2" |
| Terminal Block | Without |
| Shaft Locking Device | Without |
| Drain | Sinterized, Exd |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 202P (ISO 12944 - C4) |
| Grounding Lugs | Single |
| Fan Cover material | Cast Iron |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Plastic |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Winding thermal protection | Thermostat - 2 wires 1 per phase 155°C |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 12 |


