Description
With cast iron frame, flexible mounting, solid and whole feet, and lower noise levels and operating temperatures, the W22 motors are perfectly suitable for a great variety of industrial applications.
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60//50 Hz |
| Voltage | 230/460//380 V |
| Number of poles | 4 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 1800 rpm |
| Output rating | 50 HP |
| Mounting | F-1 |
| Flange | Without |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Specifications
230/460 V 60 Hz 4P 380 V 50 Hz 4P IE3 400 V 50 Hz 4P IE3 415 V 50 Hz 4P IE3 380 V 50 Hz 4P IE1 400 V 50 Hz 4P IE2 415 V 50 Hz 4P IE2Electric Motors
| Frame | 324/6TS |
|---|---|
| Output | 50 HP (37 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1775 rpm |
| Slip | 1.39 % |
| Rated voltage | 230/460 V |
| Rated current | 118/59.2 A |
| L. R. Amperes | 734/367 A |
| LRC | 6.2x(Code G) |
| No load current | 47.0/23.5 A |
| Rated torque | 148 ft.lb |
| Locked rotor torque | 229 % |
| Breakdown torque | 270 % |
| Locked rotor time | 27s (cold) 15s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 9.16 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.25 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 66.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 592 lb |
Efficiency
| 50% | 93.0 |
|---|---|
| 75% | 94.1 |
| 100% | 94.5 |
Power factor
| 50% | 0.66 |
|---|---|
| 75% | 0.77 |
| 100% | 0.83 |
Electric Motors
| Frame | 324/6TS |
|---|---|
| Output | 40 HP (30 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1470 rpm |
| Slip | 2.00 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 58.7 A |
| L. R. Amperes | 376 A |
| LRC | 6.4x(Code G) |
| No load current | 23.0 A |
| Rated torque | 143 ft.lb |
| Locked rotor torque | 229 % |
| Breakdown torque | 260 % |
| Locked rotor time | 19s (cold) 11s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 9.16 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 63.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 592 lb |
Efficiency
| 50% | 92.5 |
|---|---|
| 75% | 93.1 |
| 100% | 93.6 |
Power factor
| 50% | 0.64 |
|---|---|
| 75% | 0.77 |
| 100% | 0.83 |
Electric Motors
| Frame | 324/6TS |
|---|---|
| Output | 40 HP (30 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1475 rpm |
| Slip | 1.67 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 57.1 A |
| L. R. Amperes | 400 A |
| LRC | 7.0x(Code H) |
| No load current | 24.0 A |
| Rated torque | 142 ft.lb |
| Locked rotor torque | 250 % |
| Breakdown torque | 300 % |
| Locked rotor time | 19s (cold) 11s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 9.16 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 63.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 592 lb |
Efficiency
| 50% | 91.5 |
|---|---|
| 75% | 92.8 |
| 100% | 93.6 |
Power factor
| 50% | 0.60 |
|---|---|
| 75% | 0.73 |
| 100% | 0.81 |
Electric Motors
| Frame | 324/6TS |
|---|---|
| Output | 40 HP (30 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1478 rpm |
| Slip | 1.47 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 56.4 A |
| L. R. Amperes | 417 A |
| LRC | 7.4x(Code J) |
| No load current | 25.0 A |
| Rated torque | 142 ft.lb |
| Locked rotor torque | 260 % |
| Breakdown torque | 330 % |
| Locked rotor time | 19s (cold) 11s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 9.16 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 63.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 592 lb |
Efficiency
| 50% | 91.5 |
|---|---|
| 75% | 93.0 |
| 100% | 93.6 |
Power factor
| 50% | 0.57 |
|---|---|
| 75% | 0.70 |
| 100% | 0.79 |
Electric Motors
| Frame | 324/6TS |
|---|---|
| Output | 50 HP (37 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1460 rpm |
| Slip | 2.67 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 71.6 A |
| L. R. Amperes | 372 A |
| LRC | 5.2x(Code E) |
| No load current | 23.0 A |
| Rated torque | 180 ft.lb |
| Locked rotor torque | 180 % |
| Breakdown torque | 210 % |
| Locked rotor time | 19s (cold) 11s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 9.16 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 105 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 63.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 592 lb |
Efficiency
| 50% | 93.0 |
|---|---|
| 75% | 93.0 |
| 100% | 92.4 |
Power factor
| 50% | 0.72 |
|---|---|
| 75% | 0.81 |
| 100% | 0.85 |
Electric Motors
| Frame | 324/6TS |
|---|---|
| Output | 50 HP (37 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1465 rpm |
| Slip | 2.33 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 68.4 A |
| L. R. Amperes | 397 A |
| LRC | 5.8x(Code F) |
| No load current | 24.0 A |
| Rated torque | 179 ft.lb |
| Locked rotor torque | 200 % |
| Breakdown torque | 240 % |
| Locked rotor time | 19s (cold) 11s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 9.16 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 105 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 63.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 592 lb |
Efficiency
| 50% | 92.4 |
|---|---|
| 75% | 93.0 |
| 100% | 93.0 |
Power factor
| 50% | 0.68 |
|---|---|
| 75% | 0.79 |
| 100% | 0.84 |
Electric Motors
| Frame | 324/6TS |
|---|---|
| Output | 50 HP (37 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1470 rpm |
| Slip | 2.00 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 66.3 A |
| L. R. Amperes | 411 A |
| LRC | 6.2x(Code G) |
| No load current | 25.0 A |
| Rated torque | 179 ft.lb |
| Locked rotor torque | 210 % |
| Breakdown torque | 260 % |
| Locked rotor time | 19s (cold) 11s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 9.16 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 105 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 63.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 592 lb |
Efficiency
| 50% | 92.4 |
|---|---|
| 75% | 93.0 |
| 100% | 93.5 |
Power factor
| 50% | 0.65 |
|---|---|
| 75% | 0.76 |
| 100% | 0.83 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | NPT 2" |
| Terminal Block | Without |
| Shaft Locking Device | Without |
| Drain | Rubber, automatic |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 203A (ISO 12944 - C2) |
| Grounding Lugs | Single |
| Fan Cover material | Cast Iron |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Plastic |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 12 |


