Description
These TEFC and TEAO motors are built according to NEMA standards and designed for operation in 100% humidity and the most corrosive environments.
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60//50 Hz |
| Voltage | 230/460//380 V |
| Number of poles | 6 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 1200 rpm |
| Output rating | 50 HP |
| Mounting | F-2 |
| Flange | Without |
| Terminal box¹ | Right position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Specifications
230/460 V 60 Hz 6P 380 V 50 Hz 6P IE3 400 V 50 Hz 6P IE3 415 V 50 Hz 6P IE3 380 V 50 Hz 6P IE1 400 V 50 Hz 6P IE2 415 V 50 Hz 6P IE2Electric Motors
| Frame | 364/5T |
|---|---|
| Output | 50 HP (37 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1183 rpm |
| Slip | 1.42 % |
| Rated voltage | 230/460 V |
| Rated current | 115/57.4 A |
| L. R. Amperes | 735/367 A |
| LRC | 6.4x(Code G) |
| No load current | 40.0/20.0 A |
| Rated torque | 222 ft.lb |
| Locked rotor torque | 200 % |
| Breakdown torque | 240 % |
| Locked rotor time | 32s (cold) 18s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 32.4 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.25 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-2 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 66.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 888 lb |
Efficiency
| 50% | 93.6 |
|---|---|
| 75% | 94.1 |
| 100% | 94.1 |
Power factor
| 50% | 0.74 |
|---|---|
| 75% | 0.83 |
| 100% | 0.86 |
Electric Motors
| Frame | 364/5T |
|---|---|
| Output | 40 HP (30 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 983 rpm |
| Slip | 1.70 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 57.7 A |
| L. R. Amperes | 358 A |
| LRC | 6.2x(Code G) |
| No load current | 20.0 A |
| Rated torque | 214 ft.lb |
| Locked rotor torque | 200 % |
| Breakdown torque | 240 % |
| Locked rotor time | 27s (cold) 15s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 32.4 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-2 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 63.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 888 lb |
Efficiency
| 50% | 92.7 |
|---|---|
| 75% | 92.8 |
| 100% | 92.9 |
Power factor
| 50% | 0.72 |
|---|---|
| 75% | 0.82 |
| 100% | 0.85 |
Electric Motors
| Frame | 364/5T |
|---|---|
| Output | 40 HP (30 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 985 rpm |
| Slip | 1.50 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 55.5 A |
| L. R. Amperes | 377 A |
| LRC | 6.8x(Code H) |
| No load current | 21.5 A |
| Rated torque | 213 ft.lb |
| Locked rotor torque | 229 % |
| Breakdown torque | 260 % |
| Locked rotor time | 27s (cold) 15s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 32.4 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-2 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 63.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 888 lb |
Efficiency
| 50% | 92.7 |
|---|---|
| 75% | 93.1 |
| 100% | 92.9 |
Power factor
| 50% | 0.70 |
|---|---|
| 75% | 0.80 |
| 100% | 0.84 |
Electric Motors
| Frame | 364/5T |
|---|---|
| Output | 40 HP (30 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 985 rpm |
| Slip | 1.50 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 53.5 A |
| L. R. Amperes | 396 A |
| LRC | 7.4x(Code J) |
| No load current | 22.5 A |
| Rated torque | 213 ft.lb |
| Locked rotor torque | 250 % |
| Breakdown torque | 290 % |
| Locked rotor time | 27s (cold) 15s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 32.4 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-2 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 63.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 888 lb |
Efficiency
| 50% | 92.6 |
|---|---|
| 75% | 93.1 |
| 100% | 92.9 |
Power factor
| 50% | 0.66 |
|---|---|
| 75% | 0.79 |
| 100% | 0.84 |
Electric Motors
| Frame | 364/5T |
|---|---|
| Output | 50 HP (37 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 975 rpm |
| Slip | 2.50 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 71.3 A |
| L. R. Amperes | 349 A |
| LRC | 4.9x(Code E) |
| No load current | 20.5 A |
| Rated torque | 269 ft.lb |
| Locked rotor torque | 160 % |
| Breakdown torque | 190 % |
| Locked rotor time | 27s (cold) 15s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 32.4 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 105 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-2 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 63.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 888 lb |
Efficiency
| 50% | 93.0 |
|---|---|
| 75% | 92.4 |
| 100% | 91.7 |
Power factor
| 50% | 0.77 |
|---|---|
| 75% | 0.84 |
| 100% | 0.86 |
Electric Motors
| Frame | 364/5T |
|---|---|
| Output | 50 HP (37 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 979 rpm |
| Slip | 2.10 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 67.2 A |
| L. R. Amperes | 370 A |
| LRC | 5.5x(Code F) |
| No load current | 21.5 A |
| Rated torque | 268 ft.lb |
| Locked rotor torque | 180 % |
| Breakdown torque | 210 % |
| Locked rotor time | 27s (cold) 15s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 32.4 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-2 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 63.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 888 lb |
Efficiency
| 50% | 93.0 |
|---|---|
| 75% | 93.0 |
| 100% | 92.4 |
Power factor
| 50% | 0.75 |
|---|---|
| 75% | 0.83 |
| 100% | 0.86 |
Electric Motors
| Frame | 364/5T |
|---|---|
| Output | 50 HP (37 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 980 rpm |
| Slip | 2.00 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 65.5 A |
| L. R. Amperes | 400 A |
| LRC | 6.1x(Code G) |
| No load current | 22.5 A |
| Rated torque | 268 ft.lb |
| Locked rotor torque | 200 % |
| Breakdown torque | 229 % |
| Locked rotor time | 27s (cold) 15s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 32.4 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-2 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 63.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 888 lb |
Efficiency
| 50% | 93.0 |
|---|---|
| 75% | 93.0 |
| 100% | 92.4 |
Power factor
| 50% | 0.74 |
|---|---|
| 75% | 0.82 |
| 100% | 0.85 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Constant Resin Flow |
| Space Heater Voltage | 110-127/200-240 V |
| Main terminal box hole | NPT 3" |
| Terminal Block | Without |
| Shaft Locking Device | Without |
| Drain | Rubber, automatic |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 202E (ISO 12944 - C4) |
| Grounding Lugs | Double |
| Fan Cover material | Cast Iron |
| Tropicalized Painting | Complete (200h) |
| Joints Seal | Permatex |
| Fan material | Plastic |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 12 |
Downloads
- W22 Cooling Tower
- US100 Standard Catalog Super Premium and Explosion Proof Sections
- US100 Standard Catalog Washdown, Fractional and Air Handling Motors
- US100 Standard Stock Catalog Complete
- USA Linecard 2020
- Low Voltage Motors Three-Phase Severe Duty & Explosion Proof Motors
- WEG Commercial HVAC Catalog
- US100 Electrical and Mechanical Data


