Description
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Number of poles | 2 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 3600 rpm |
| Output rating | 40 HP |
| Mounting | F-1 |
| Flange | C |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Electric Motors
| Frame | 284/6JP |
|---|---|
| Output | 40 HP (30 kW) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 3550 rpm |
| Slip | 1.39 % |
| Rated voltage | 208-230/460 V |
| Rated current | 101-91.6/45.8 A |
| L. R. Amperes | 798-724/362 A |
| LRC | 7.9x(Code J) |
| No load current | 23.6-27.0/13.5 A |
| Rated torque | 59.2 ft.lb |
| Locked rotor torque | 310 % |
| Breakdown torque | 320 % |
| Locked rotor time | 18s (cold) 10s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 3.21 sq.ft.lb |
| Design | A |
| Insulation Class | F |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 72.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 437 lb |
Efficiency
| 50% | 91.7 |
|---|---|
| 75% | 92.4 |
| 100% | 92.4 |
Power factor
| 50% | 0.80 |
|---|---|
| 75% | 0.86 |
| 100% | 0.89 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | NPT 1 1/2" |
| Terminal Block | Without |
| Drain | Rubber, automatic |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 203A (ISO 12944 - C2) |
| Grounding Lugs | Single |
| Fan Cover material | Cast Iron |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Plastic |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | Without |
| Pump Seal | Gasket |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 12 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | NPT 1 1/2" |
| Terminal Block | Without |
| Drain | Rubber, automatic |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 203A (ISO 12944 - C2) |
| Grounding Lugs | Single |
| Fan Cover material | Cast Iron |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Plastic |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | Without |
| Pump Seal | Gasket |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 12 |


