Description
W40 is a platform of Open Drip Proof motors (ODP) designed for industrial application in order to have a compact and light solution for the customer.
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380-400-415 V |
| Number of poles | 2 |
| Degree of Protection | IP23 |
| Synchronous speed | 3000 rpm |
| Output rating | 40 HP |
| Mounting | F-1 |
| Flange | Without |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC01 - ODP |
Electric Motors
| Frame | 284/6TS |
|---|---|
| Output | 40 HP (30 kW) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2932 rpm |
| Slip | 2.27 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 56.5 A |
| L. R. Amperes | 333 A |
| LRC | 5.9x(Code F) |
| No load current | 14.3 A |
| Rated torque | 71.6 ft.lb |
| Locked rotor torque | 220 % |
| Breakdown torque | 200 % |
| Locked rotor time | 37s (cold) 21s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 2.25 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +50°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP23 |
| Enclosure | IC01 - ODP |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 73.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 368 lb |
Efficiency
| 50% | 91.5 |
|---|---|
| 75% | 91.7 |
| 100% | 91.7 |
Power factor
| 50% | 0.80 |
|---|---|
| 75% | 0.86 |
| 100% | 0.88 |
Electric Motors
| Frame | 284/6TS |
|---|---|
| Output | 40 HP (30 kW) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2940 rpm |
| Slip | 2.00 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 54.3 A |
| L. R. Amperes | 348 A |
| LRC | 6.4x(Code G) |
| No load current | 16.0 A |
| Rated torque | 71.4 ft.lb |
| Locked rotor torque | 240 % |
| Breakdown torque | 220 % |
| Locked rotor time | 34s (cold) 19s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 2.25 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +50°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP23 |
| Enclosure | IC01 - ODP |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 73.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 368 lb |
Efficiency
| 50% | 91.5 |
|---|---|
| 75% | 91.7 |
| 100% | 91.7 |
Power factor
| 50% | 0.76 |
|---|---|
| 75% | 0.84 |
| 100% | 0.87 |
Electric Motors
| Frame | 284/6TS |
|---|---|
| Output | 40 HP (30 kW) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2945 rpm |
| Slip | 1.83 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 52.5 A |
| L. R. Amperes | 352 A |
| LRC | 6.7x(Code H) |
| No load current | 17.0 A |
| Rated torque | 71.3 ft.lb |
| Locked rotor torque | 260 % |
| Breakdown torque | 250 % |
| Locked rotor time | 32s (cold) 18s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 2.25 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +50°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP23 |
| Enclosure | IC01 - ODP |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 73.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 368 lb |
Efficiency
| 50% | 92.3 |
|---|---|
| 75% | 92.4 |
| 100% | 92.4 |
Power factor
| 50% | 0.74 |
|---|---|
| 75% | 0.82 |
| 100% | 0.86 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | NPT 1 1/2" |
| Terminal Block | Without |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 3002 203A (ISO 12944 - C2) |
| Grounding Lugs | Single |
| Fan Cover material | Without Fan Cover |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Without fan |
| Bearing cap | No-Without Bearing Cap |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 6 |


