Description
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60//50 Hz |
| Voltage | 230/460//380 V |
| Number of poles | 6 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 1200 rpm |
| Output rating | 40 HP |
| Mounting | F-1 |
| Flange | C |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Specifications
230/460 V 60 Hz 6P 380 V 50 Hz 6P IE3 400 V 50 Hz 6P IE3 415 V 50 Hz 6P IE3 380 V 50 Hz 6P IE2 400 V 50 Hz 6P IE2Electric Motors
| Frame | 364/5JM |
|---|---|
| Output | 40 HP (30 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1183 rpm |
| Slip | 1.42 % |
| Rated voltage | 230/460 V |
| Rated current | 93.0/46.5 A |
| L. R. Amperes | 595/298 A |
| LRC | 6.4x(Code G) |
| No load current | 33.0/16.5 A |
| Rated torque | 178 ft.lb |
| Locked rotor torque | 200 % |
| Breakdown torque | 240 % |
| Locked rotor time | 37s (cold) 21s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 21.8 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.25 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 66.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 915 lb |
Efficiency
| 50% | 93.6 |
|---|---|
| 75% | 93.6 |
| 100% | 94.1 |
Power factor
| 50% | 0.73 |
|---|---|
| 75% | 0.82 |
| 100% | 0.86 |
Electric Motors
| Frame | 364/5JM |
|---|---|
| Output | 30 HP (22 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 985 rpm |
| Slip | 1.50 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 43.0 A |
| L. R. Amperes | 275 A |
| LRC | 6.4x(Code G) |
| No load current | 16.0 A |
| Rated torque | 160 ft.lb |
| Locked rotor torque | 210 % |
| Breakdown torque | 250 % |
| Locked rotor time | 32s (cold) 18s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 21.8 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 63.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 915 lb |
Efficiency
| 50% | 92.4 |
|---|---|
| 75% | 92.8 |
| 100% | 92.5 |
Power factor
| 50% | 0.68 |
|---|---|
| 75% | 0.80 |
| 100% | 0.84 |
Electric Motors
| Frame | 364/5JM |
|---|---|
| Output | 30 HP (22 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 987 rpm |
| Slip | 1.30 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 41.1 A |
| L. R. Amperes | 296 A |
| LRC | 7.2x(Code H) |
| No load current | 17.0 A |
| Rated torque | 160 ft.lb |
| Locked rotor torque | 240 % |
| Breakdown torque | 280 % |
| Locked rotor time | 32s (cold) 18s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 21.8 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 63.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 915 lb |
Efficiency
| 50% | 92.3 |
|---|---|
| 75% | 93.1 |
| 100% | 93.0 |
Power factor
| 50% | 0.66 |
|---|---|
| 75% | 0.79 |
| 100% | 0.83 |
Electric Motors
| Frame | 364/5JM |
|---|---|
| Output | 40 HP (30 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 982 rpm |
| Slip | 1.80 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 53.4 A |
| L. R. Amperes | 320 A |
| LRC | 6.0x(Code G) |
| No load current | 17.8 A |
| Rated torque | 214 ft.lb |
| Locked rotor torque | 200 % |
| Breakdown torque | 229 % |
| Locked rotor time | 32s (cold) 18s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 21.8 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 63.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 915 lb |
Efficiency
| 50% | 93.0 |
|---|---|
| 75% | 93.0 |
| 100% | 93.0 |
Power factor
| 50% | 0.73 |
|---|---|
| 75% | 0.82 |
| 100% | 0.84 |
Electric Motors
| Frame | 364/5JM |
|---|---|
| Output | 40 HP (30 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 975 rpm |
| Slip | 2.50 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 57.8 A |
| L. R. Amperes | 283 A |
| LRC | 4.9x(Code E) |
| No load current | 16.0 A |
| Rated torque | 215 ft.lb |
| Locked rotor torque | 160 % |
| Breakdown torque | 190 % |
| Locked rotor time | 32s (cold) 18s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 21.8 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 63.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 915 lb |
Efficiency
| 50% | 93.0 |
|---|---|
| 75% | 92.4 |
| 100% | 91.7 |
Power factor
| 50% | 0.78 |
|---|---|
| 75% | 0.84 |
| 100% | 0.86 |
Electric Motors
| Frame | 364/5JM |
|---|---|
| Output | 40 HP (30 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 980 rpm |
| Slip | 2.00 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 55.1 A |
| L. R. Amperes | 303 A |
| LRC | 5.5x(Code F) |
| No load current | 17.0 A |
| Rated torque | 214 ft.lb |
| Locked rotor torque | 180 % |
| Breakdown torque | 210 % |
| Locked rotor time | 32s (cold) 18s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 21.8 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 63.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 915 lb |
Efficiency
| 50% | 93.0 |
|---|---|
| 75% | 93.0 |
| 100% | 92.4 |
Power factor
| 50% | 0.76 |
|---|---|
| 75% | 0.83 |
| 100% | 0.85 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Constant Resin Flow |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | NPT 3" |
| Terminal Block | Without |
| Drain | Rubber, automatic |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 203A (ISO 12944 - C2) |
| Grounding Lugs | Double |
| Fan Cover material | Cast Iron |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Plastic |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Drip Cover | Without |
| Pump Seal | Mechanical Seal |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 12 |


