Description
These TEFC motors are built according to NEMA standard, and designed to operate with 100% of humidity in the most corrosive environments. All the line is certified for use with frequency inverter, and can operate in both the horizontal and vertical position. The Cooling Tower was tested according to the IEEE 112, method B, and it has efficiency values certified by UL (CSA C390). They ensure high efficiency levels with high torque, even at low speeds.
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60//50 Hz |
| Voltage | 208-230/460//380 V |
| Number of poles | 6 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 1200 rpm |
| Output rating | 40 HP |
| Mounting | F-1 |
| Flange | Without |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC410 - TEAO |
Specifications
208-230/460 V 60 Hz 6P 380 V 50 Hz 6P IE3 400 V 50 Hz 6P IE3 415 V 50 Hz 6P IE3 380 V 50 Hz 6P IE2 400 V 50 Hz 6P IE2Electric Motors
| Frame | 364/5T |
|---|---|
| Output | 40 HP (30 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1183 rpm |
| Slip | 1.42 % |
| Rated voltage | 208-230/460 V |
| Rated current | 103-93.0/46.5 A |
| L. R. Amperes | 658-595/298 A |
| LRC | 6.4x(Code G) |
| No load current | 28.5-33.0/16.5 A |
| Rated torque | 178 ft.lb |
| Locked rotor torque | 200 % |
| Breakdown torque | 240 % |
| Locked rotor time | 37s (cold) 21s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 21.8 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.25 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC410 - TEAO |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 66.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 857 lb |
Efficiency
| 50% | 93.6 |
|---|---|
| 75% | 93.6 |
| 100% | 94.1 |
Power factor
| 50% | 0.73 |
|---|---|
| 75% | 0.82 |
| 100% | 0.86 |
Electric Motors
| Frame | 364/5T |
|---|---|
| Output | 30 HP (22 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 985 rpm |
| Slip | 1.50 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 43.0 A |
| L. R. Amperes | 275 A |
| LRC | 6.4x(Code G) |
| No load current | 16.0 A |
| Rated torque | 160 ft.lb |
| Locked rotor torque | 210 % |
| Breakdown torque | 250 % |
| Locked rotor time | 32s (cold) 18s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 21.8 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC410 - TEAO |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 63.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 857 lb |
Efficiency
| 50% | 92.4 |
|---|---|
| 75% | 92.8 |
| 100% | 92.5 |
Power factor
| 50% | 0.68 |
|---|---|
| 75% | 0.80 |
| 100% | 0.84 |
Electric Motors
| Frame | 364/5T |
|---|---|
| Output | 30 HP (22 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 987 rpm |
| Slip | 1.30 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 41.1 A |
| L. R. Amperes | 296 A |
| LRC | 7.2x(Code H) |
| No load current | 17.0 A |
| Rated torque | 160 ft.lb |
| Locked rotor torque | 240 % |
| Breakdown torque | 280 % |
| Locked rotor time | 32s (cold) 18s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 21.8 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC410 - TEAO |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 63.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 857 lb |
Efficiency
| 50% | 92.3 |
|---|---|
| 75% | 93.1 |
| 100% | 93.0 |
Power factor
| 50% | 0.66 |
|---|---|
| 75% | 0.79 |
| 100% | 0.83 |
Electric Motors
| Frame | 364/5T |
|---|---|
| Output | 40 HP (30 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 982 rpm |
| Slip | 1.80 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 53.4 A |
| L. R. Amperes | 320 A |
| LRC | 6.0x(Code G) |
| No load current | 17.8 A |
| Rated torque | 214 ft.lb |
| Locked rotor torque | 200 % |
| Breakdown torque | 229 % |
| Locked rotor time | 32s (cold) 18s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 21.8 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC410 - TEAO |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 63.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 857 lb |
Efficiency
| 50% | 93.0 |
|---|---|
| 75% | 93.0 |
| 100% | 93.0 |
Power factor
| 50% | 0.73 |
|---|---|
| 75% | 0.82 |
| 100% | 0.84 |
Electric Motors
| Frame | 364/5T |
|---|---|
| Output | 40 HP (30 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 975 rpm |
| Slip | 2.50 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 57.8 A |
| L. R. Amperes | 283 A |
| LRC | 4.9x(Code E) |
| No load current | 16.0 A |
| Rated torque | 215 ft.lb |
| Locked rotor torque | 160 % |
| Breakdown torque | 190 % |
| Locked rotor time | 32s (cold) 18s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 21.8 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC410 - TEAO |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 63.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 857 lb |
Efficiency
| 50% | 93.0 |
|---|---|
| 75% | 92.4 |
| 100% | 91.7 |
Power factor
| 50% | 0.78 |
|---|---|
| 75% | 0.84 |
| 100% | 0.86 |
Electric Motors
| Frame | 364/5T |
|---|---|
| Output | 40 HP (30 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 980 rpm |
| Slip | 2.00 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 55.1 A |
| L. R. Amperes | 303 A |
| LRC | 5.5x(Code F) |
| No load current | 17.0 A |
| Rated torque | 214 ft.lb |
| Locked rotor torque | 180 % |
| Breakdown torque | 210 % |
| Locked rotor time | 32s (cold) 18s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 21.8 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC410 - TEAO |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 63.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 857 lb |
Efficiency
| 50% | 93.0 |
|---|---|
| 75% | 93.0 |
| 100% | 92.4 |
Power factor
| 50% | 0.76 |
|---|---|
| 75% | 0.83 |
| 100% | 0.85 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Constant Resin Flow |
| Space Heater Voltage | 110-127/200-240 V |
| Main terminal box hole | NPT 3" |
| Terminal Block | Without |
| Shaft Locking Device | Without |
| Drain | Rubber, automatic |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 202E (ISO 12944 - C4) |
| Grounding Lugs | Double |
| Fan Cover material | Without Fan Cover |
| Tropicalized Painting | Complete (200h) |
| Joints Seal | Permatex |
| Fan material | Without fan |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 12 |


