Description
Available with Internal Shaft Grounding Ring – AEGIS
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 575 V |
| Number of poles | 4 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 1800 rpm |
| Output rating | 30 HP |
| Mounting | F-1 |
| Flange | Without |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Electric Motors
| Frame | 284/6T |
|---|---|
| Output | 30 HP (22 kW) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1770 rpm |
| Slip | 1.67 % |
| Rated voltage | 575 V |
| Rated current | 28.1 A |
| L. R. Amperes | 171 A |
| LRC | 6.1x(Code G) |
| No load current | 9.84 A |
| Rated torque | 89.0 ft.lb |
| Locked rotor torque | 240 % |
| Breakdown torque | 240 % |
| Locked rotor time | 36s (cold) 20s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 5.85 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.25 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 63.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 439 lb |
Efficiency
| 50% | 93.0 |
|---|---|
| 75% | 93.0 |
| 100% | 93.6 |
Power factor
| 50% | 0.70 |
|---|---|
| 75% | 0.80 |
| 100% | 0.84 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | NPT 1 1/2" |
| Terminal Block | Without |
| Shaft Locking Device | Without |
| Drain | Rubber, automatic |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 203A (ISO 12944 - C2) |
| Grounding Lugs | Single |
| Fan Cover material | Cast Iron |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Plastic |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 6 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | NPT 1 1/2" |
| Terminal Block | Without |
| Shaft Locking Device | Without |
| Drain | Rubber, automatic |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 203A (ISO 12944 - C2) |
| Grounding Lugs | Single |
| Fan Cover material | Cast Iron |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Plastic |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 6 |


