Description
These TEFC and TEAO motors are built according to NEMA standards and designed for operation in 100% humidity and the most corrosive environments.
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 575 V |
| Number of poles | 8/4 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 900/1800 rpm |
| Output rating | 6.25/25 HP |
| Mounting | F-2 |
| Flange | Without |
| Terminal box¹ | Right position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Electric Motors
| Frame | 284/6T |
|---|---|
| Output | 25 HP (18.5 kW) |
| Number of Poles | 8/4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1780 rpm |
| Slip | 1.11 % |
| Rated voltage | 575 V |
| Rated current | 24.1 A |
| L. R. Amperes | 205 A |
| LRC | 8.5x(Code K) |
| No load current | 10.2 A |
| Rated torque | 73.8 ft.lb |
| Locked rotor torque | 300 % |
| Breakdown torque | 310 % |
| Locked rotor time | 16s (cold) 9s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 5.85 sq.ft.lb |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-2 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 64.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 2.2 lb |
Efficiency
| 50% | 88.5 |
|---|---|
| 75% | 91.7 |
| 100% | 91.7 |
Power factor
| 50% | 0.68 |
|---|---|
| 75% | 0.80 |
| 100% | 0.84 |
Electric Motors
| Frame | 284/6T |
|---|---|
| Output | 6.25 HP (4.6 kW) |
| Number of Poles | 8/4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 885 rpm |
| Slip | 1.67 % |
| Rated voltage | 575 V |
| Rated current | 8.88 A |
| L. R. Amperes | 35.5 A |
| LRC | 4.0x(Code G) |
| No load current | 5.84 A |
| Rated torque | 37.1 ft.lb |
| Locked rotor torque | 160 % |
| Breakdown torque | 200 % |
| Locked rotor time | 86s (cold) 48s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 5.85 sq.ft.lb |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-2 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 54.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 2.2 lb |
Efficiency
| 50% | 82.5 |
|---|---|
| 75% | 85.5 |
| 100% | 86.5 |
Power factor
| 50% | 0.40 |
|---|---|
| 75% | 0.52 |
| 100% | 0.60 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Double impregnation polyester |
| Space Heater Voltage | 110-127/200-240 V |
| Main terminal box hole | NPT 1 1/2" |
| Terminal Block | Without |
| Shaft Locking Device | Without |
| Drain | Rubber, automatic |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 202E (ISO 12944 - C4) |
| Grounding Lugs | Single |
| Fan Cover material | Cast Iron |
| Tropicalized Painting | Complete (200h) |
| Joints Seal | Permatex |
| Fan material | Plastic |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 6 |
Downloads
- US100 Standard Catalog Super Premium and Explosion Proof Sections
- US100 Standard Catalog Washdown, Fractional and Air Handling Motors
- US100 Standard Stock Catalog Complete
- W22 Cooling Tower
- USA Linecard 2020
- Low Voltage Motors Three-Phase Severe Duty & Explosion Proof Motors
- WEG Commercial HVAC Catalog
- US100 Electrical and Mechanical Data


