Description
The W01 Rolled Steel motors were especially developed for fire pump application. They ensure maximum performance and robustness in environments where dirt and humidity are minimal.
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60//50 Hz |
| Voltage | 230/460//190-220/380-415 V |
| Number of poles | 2 |
| Synchronous speed | 3600 rpm |
| Output rating | 25 HP |
| Mounting | F-1 |
| Flange | Without |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC01 - ODP |
Electric Motors
| Frame | 254/6T |
|---|---|
| Output | 25 HP (18.5 kW) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 3530 rpm |
| Slip | 1.94 % |
| Rated voltage | 230/460 V |
| Rated current | 58.0/29.0 A |
| L. R. Amperes | 360/180 A |
| LRC | 6.2x(Code G) |
| No load current | 22.4/11.2 A |
| Rated torque | 37.2 ft.lb |
| Locked rotor torque | 180 % |
| Breakdown torque | 280 % |
| Locked rotor time | 16s (cold) 9s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 0.8718 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Enclosure | IC01 - ODP |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 70.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 173 lb |
Efficiency
| 50% | 90.2 |
|---|---|
| 75% | 91.0 |
| 100% | 91.0 |
Power factor
| 50% | 0.75 |
|---|---|
| 75% | 0.84 |
| 100% | 0.88 |
Electric Motors
| Frame | 254/6T |
|---|---|
| Output | 25 HP (18.5 kW) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2900 rpm |
| Slip | 3.33 % |
| Rated voltage | 190-220/380 V |
| Rated current | 71.4-61.7/35.7 A |
| L. R. Amperes | 371-321/186 A |
| LRC | 5.2x(Code E) |
| No load current | 21.7-18.8/10.9 A |
| Rated torque | 45.3 ft.lb |
| Locked rotor torque | 130 % |
| Breakdown torque | 210 % |
| Locked rotor time | 12s (cold) 7s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 0.8718 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 105 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Enclosure | IC01 - ODP |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 68.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 173 lb |
Efficiency
| 50% | 90.3 |
|---|---|
| 75% | 89.5 |
| 100% | 87.6 |
Power factor
| 50% | 0.81 |
|---|---|
| 75% | 0.88 |
| 100% | 0.90 |
Electric Motors
| Frame | 254/6T |
|---|---|
| Output | 25 HP (18.5 kW) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2920 rpm |
| Slip | 2.67 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 33.4 A |
| L. R. Amperes | 207 A |
| LRC | 6.2x(Code G) |
| No load current | 14.4 A |
| Rated torque | 45.0 ft.lb |
| Locked rotor torque | 160 % |
| Breakdown torque | 250 % |
| Locked rotor time | 10s (cold) 6s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 0.8718 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Enclosure | IC01 - ODP |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 68.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 173 lb |
Efficiency
| 50% | 89.6 |
|---|---|
| 75% | 89.8 |
| 100% | 88.7 |
Power factor
| 50% | 0.71 |
|---|---|
| 75% | 0.82 |
| 100% | 0.87 |
Features
| Frame Material | Rolled Steel |
|---|---|
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | 1.732" |
| Terminal Block | Without |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 3002 207N (ISO 12944 - C2) |
| Grounding Lugs | Superior |
| Fan Cover material | Without Fan Cover |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Without fan |
| Bearing cap | No-Without Bearing Cap |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | Without |
| Resilient Base | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 12 |


