Description
With cast iron frame, flexible mounting, solid and whole feet, and lower noise levels and operating temperatures, the W22 motors are perfectly suitable for a great variety of industrial applications.
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60//50 Hz |
| Voltage | 230/460//380 V |
| Number of poles | 2 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 3600 rpm |
| Output rating | 25 HP |
| Mounting | W-6 |
| Flange | C |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Specifications
230/460 V 60 Hz 2P 380 V 50 Hz 2P IE2 400 V 50 Hz 2P IE3 415 V 50 Hz 2P IE3 380 V 50 Hz 2P IE1 400 V 50 Hz 2P IE1 415 V 50 Hz 2P IE1Electric Motors
| Frame | 284TSC |
|---|---|
| Output | 25 HP (18.5 kW) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 3545 rpm |
| Slip | 1.53 % |
| Rated voltage | 230/460 V |
| Rated current | 57.6/28.8 A |
| L. R. Amperes | 363/181 A |
| LRC | 6.3x(Code G) |
| No load current | 16.0/8.00 A |
| Rated torque | 37.0 ft.lb |
| Locked rotor torque | 200 % |
| Breakdown torque | 250 % |
| Locked rotor time | 30s (cold) 17s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 2.69 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.25 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | W-6 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 72.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 393 lb |
Efficiency
| 50% | 91.7 |
|---|---|
| 75% | 91.7 |
| 100% | 91.7 |
Power factor
| 50% | 0.79 |
|---|---|
| 75% | 0.86 |
| 100% | 0.88 |
Electric Motors
| Frame | 284TSC |
|---|---|
| Output | 20 HP (15 kW) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2942 rpm |
| Slip | 1.93 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 28.5 A |
| L. R. Amperes | 174 A |
| LRC | 6.1x(Code G) |
| No load current | 7.20 A |
| Rated torque | 35.7 ft.lb |
| Locked rotor torque | 229 % |
| Breakdown torque | 240 % |
| Locked rotor time | 25s (cold) 14s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 2.69 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | W-6 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 67.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 393 lb |
Efficiency
| 50% | 92.5 |
|---|---|
| 75% | 92.5 |
| 100% | 91.0 |
Power factor
| 50% | 0.81 |
|---|---|
| 75% | 0.87 |
| 100% | 0.88 |
Electric Motors
| Frame | 284TSC |
|---|---|
| Output | 20 HP (15 kW) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2949 rpm |
| Slip | 1.70 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 27.1 A |
| L. R. Amperes | 184 A |
| LRC | 6.8x(Code H) |
| No load current | 7.90 A |
| Rated torque | 35.6 ft.lb |
| Locked rotor torque | 250 % |
| Breakdown torque | 270 % |
| Locked rotor time | 25s (cold) 14s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 2.69 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | W-6 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 67.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 393 lb |
Efficiency
| 50% | 92.4 |
|---|---|
| 75% | 92.7 |
| 100% | 91.9 |
Power factor
| 50% | 0.77 |
|---|---|
| 75% | 0.85 |
| 100% | 0.87 |
Electric Motors
| Frame | 284TSC |
|---|---|
| Output | 20 HP (15 kW) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2954 rpm |
| Slip | 1.53 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 26.4 A |
| L. R. Amperes | 190 A |
| LRC | 7.2x(Code H) |
| No load current | 8.50 A |
| Rated torque | 35.6 ft.lb |
| Locked rotor torque | 280 % |
| Breakdown torque | 290 % |
| Locked rotor time | 25s (cold) 14s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 2.69 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | W-6 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 67.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 393 lb |
Efficiency
| 50% | 92.2 |
|---|---|
| 75% | 92.8 |
| 100% | 91.9 |
Power factor
| 50% | 0.75 |
|---|---|
| 75% | 0.83 |
| 100% | 0.86 |
Electric Motors
| Frame | 284TSC |
|---|---|
| Output | 25 HP (18.5 kW) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2915 rpm |
| Slip | 2.83 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 35.7 A |
| L. R. Amperes | 175 A |
| LRC | 4.9x(Code E) |
| No load current | 7.20 A |
| Rated torque | 45.0 ft.lb |
| Locked rotor torque | 180 % |
| Breakdown torque | 190 % |
| Locked rotor time | 25s (cold) 14s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 2.69 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 125 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | W-6 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 67.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 393 lb |
Efficiency
| 50% | 91.7 |
|---|---|
| 75% | 91.7 |
| 100% | 89.5 |
Power factor
| 50% | 0.79 |
|---|---|
| 75% | 0.86 |
| 100% | 0.88 |
Electric Motors
| Frame | 284TSC |
|---|---|
| Output | 25 HP (18.5 kW) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2928 rpm |
| Slip | 2.40 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 33.3 A |
| L. R. Amperes | 183 A |
| LRC | 5.5x(Code F) |
| No load current | 7.40 A |
| Rated torque | 44.8 ft.lb |
| Locked rotor torque | 160 % |
| Breakdown torque | 220 % |
| Locked rotor time | 25s (cold) 14s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 2.69 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 105 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | W-6 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 67.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 393 lb |
Efficiency
| 50% | 91.0 |
|---|---|
| 75% | 91.0 |
| 100% | 90.2 |
Power factor
| 50% | 0.84 |
|---|---|
| 75% | 0.87 |
| 100% | 0.89 |
Electric Motors
| Frame | 284TSC |
|---|---|
| Output | 25 HP (18.5 kW) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2935 rpm |
| Slip | 2.17 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 32.4 A |
| L. R. Amperes | 178 A |
| LRC | 5.5x(Code F) |
| No load current | 7.90 A |
| Rated torque | 44.7 ft.lb |
| Locked rotor torque | 180 % |
| Breakdown torque | 220 % |
| Locked rotor time | 25s (cold) 14s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 2.69 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 105 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | W-6 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 67.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 393 lb |
Efficiency
| 50% | 91.0 |
|---|---|
| 75% | 91.0 |
| 100% | 90.2 |
Power factor
| 50% | 0.80 |
|---|---|
| 75% | 0.86 |
| 100% | 0.88 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Regreasing System | At Drive end and Non-drive end |
| Main terminal box hole | NPT 1 1/2" |
| Terminal Block | Without |
| Shaft Locking Device | Without |
| Drain | Rubber, automatic |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 203A (ISO 12944 - C2) |
| Grounding Lugs | Single |
| Fan Cover material | Cast Iron |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Plastic |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | With |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 12 |


