Description
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 230/460 V |
| Number of poles | 6 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 1200 rpm |
| Output rating | 7.5 HP |
| Mounting | B3L(E) |
| Flange | Without |
| Terminal box¹ | Right position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Electric Motors
| Frame | 132M/L |
|---|---|
| Output | 7.5 HP (5.5 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1170 rpm |
| Slip | 2.50 % |
| Rated voltage | 230/460 V |
| Rated current | 21.6/10.8 A |
| L. R. Amperes | 171/85.3 A |
| LRC | 7.9 |
| No load current | 12.8/6.40 A |
| Rated torque | 33.7 ft.lb |
| Locked rotor torque | 240 % |
| Breakdown torque | 320 % |
| Locked rotor time | 57s (cold) 32s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 1.79 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.25 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3L(E) |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 55.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 200 lb |
Efficiency
| 50% | 85.5 |
|---|---|
| 75% | 88.5 |
| 100% | 91.0 |
Power factor
| 50% | 0.48 |
|---|---|
| 75% | 0.61 |
| 100% | 0.70 |
Electric Motors
| Frame | 132M/L |
|---|---|
| Output | 7.5 HP (5.5 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 960 rpm |
| Slip | 4.00 % |
| Rated voltage | 380 V |
| Rated current | 12.7 A |
| L. R. Amperes | 88.9 A |
| LRC | 7.0 |
| No load current | 6.20 A |
| Rated torque | 41.0 ft.lb |
| Locked rotor torque | 220 % |
| Breakdown torque | 229 % |
| Locked rotor time | 46s (cold) 26s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 1.79 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3L(E) |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 53.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 200 lb |
Efficiency
| 50% | 87.4 |
|---|---|
| 75% | 88.3 |
| 100% | 88.0 |
Power factor
| 50% | 0.55 |
|---|---|
| 75% | 0.68 |
| 100% | 0.75 |
Electric Motors
| Frame | 132M/L |
|---|---|
| Output | 7.5 HP (5.5 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 965 rpm |
| Slip | 3.50 % |
| Rated voltage | 400 V |
| Rated current | 12.5 A |
| L. R. Amperes | 87.5 A |
| LRC | 7.0 |
| No load current | 6.80 A |
| Rated torque | 40.8 ft.lb |
| Locked rotor torque | 250 % |
| Breakdown torque | 260 % |
| Locked rotor time | 46s (cold) 26s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 1.79 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3L(E) |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 53.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 200 lb |
Efficiency
| 50% | 86.5 |
|---|---|
| 75% | 88.0 |
| 100% | 88.0 |
Power factor
| 50% | 0.50 |
|---|---|
| 75% | 0.64 |
| 100% | 0.72 |
Electric Motors
| Frame | 132M/L |
|---|---|
| Output | 7.5 HP (5.5 kW) |
| Number of Poles | 6 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 970 rpm |
| Slip | 3.00 % |
| Rated voltage | 415 V |
| Rated current | 12.6 A |
| L. R. Amperes | 88.2 A |
| LRC | 7.0 |
| No load current | 7.20 A |
| Rated torque | 40.6 ft.lb |
| Locked rotor torque | 280 % |
| Breakdown torque | 290 % |
| Locked rotor time | 46s (cold) 26s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 1.79 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3L(E) |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 53.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 200 lb |
Efficiency
| 50% | 85.8 |
|---|---|
| 75% | 87.7 |
| 100% | 88.0 |
Power factor
| 50% | 0.47 |
|---|---|
| 75% | 0.61 |
| 100% | 0.69 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Main terminal box hole | 2xM32x1,5 |
| Terminal Block | BMC - 6 pins |
| Shaft Locking Device | Without |
| Drain | Rubber, automatic |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 207A (ISO 12944 - C2) |
| Grounding Lugs | Single |
| Fan Cover material | Steel |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Plastic |
| Bearing cap | No-Without Bearing Cap |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 9 |
Downloads
- US100 Standard Catalog Single Phase and Three Phase General Purpose Motors
- US100 Standard Catalog Super Premium and Explosion Proof Sections
- US100 Standard Catalog IEC, TruMetric and Atex Motors Section
- US100 Standard Stock Catalog Complete
- WEG IEC Motors - General Purpose and ATEX/IECEx
- US100 Electrical and Mechanical Data


