Description
Specs
| Armature Voltage | 115 V |
|---|---|
| Base Speed | 1750 rpm |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 56 |
| Frame Material | Steel |
| Output Power | 0.750 HP |
| XP Class and Group | None |
| Agency Approvals | CSA UR |
| Ambient Temperature | 40 °C |
| Armature Current | 6.6 a |
| Armature Inertia | 6.552 lb-ft2 |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Feedback Device | NO FEEDBACK |
| Field Winding Type | COMPOUND |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Lifting Lugs | No Lifting Lugs |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 2 @ 18 AWG 2 @ 14 AWG |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Overall Length | 14.04 IN |
| Product Family | WP Below Decks Marine Duty |
| Pulley End Bearing Type | Sealed Bearing |
| RoHS Status | ROHS COMPLIANT |
| Service Factor | 1.00 |
| Shaft Diameter | 0.625 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | Shaft Slinger |
| Motor Standards | NEMA |
| XP Division | Not Applicable |
Drawings
Nameplate
| CAT.NO. | D1153 |
|---|---|
| SPEC. | 34-6121-3117 |
| HP | .75 |
| RPM | 1750 |
| FRAME | 56 |
| ARM V | 115 |
| INSUL | F |
| DUTY | CONT |
| BRG/DE | 6203 |
| BRUSHES | 2/BP5000H03 |
| BLANK | -- |
Performance
| Armature Resistance | 1.299 ohms |
|---|---|
| Series Winding Resistance | 0.3834 ohms |
| Armature Inductance | 14.5 mH |
| Shunt Winding Resistance | 194.54 ohms |
| Rated Load | Load Point | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Armature Amps | 0.62 | 1.98 | 3.29 | 4.66 | 5.99 | 7.34 | 8.69 | ||
| RPM | 2144 | 2098 | 2026 | 1960 | 1894 | 1842 | 1782 | ||
| Torque | 0 | 0.56 | 1.13 | 1.69 | 2.25 | 2.81 | 3.38 |
Parts
| EXTERNAL FAN, PLASTIC, .637/.639 HUB W/ | |
| 34FH4002A03SP | IEC FH NO GREASER W/.88 DIA SHAFT HOLE, |
| 34CB4504SP | CONDUIT BOX LID, STAMPED |
| MN416A01 | TAG-INSTAL-MAINT no wire (2100bx)4/22 |


